Reklama

Reklama

Balzac a Švadlenka

  • Čína Xiao cai feng (více)
Čína / Francie, 2002, 116 min

Obsahy(1)

Píší se 70. léta 20. století a dva studenti Liu a Ma jsou posláni v rámci politiky Velkého Maa na takzvanou "převýchovu" do vzdálených hor. Mají se tam naučit řádné fyzické práci a zapomenout na buržoazní nesmysly, jako je například četba cizích knih, poslech vážné hudby a vzdělání vůbec. Oba mladíci se stanou nerozlučnými přáteli a jejich dvojici brzo doplní půvabná a bystrá vnučka místního krejčího, které všichni přezdívají Švadlenka. Vypadá to, že všichni budou nadosmrti čelit jednotvárnosti a prázdnotě života v kruté diktatuře - dokud mladíci neobjeví kufr plný "zakázaných" knížek, mezi nimiž figurují překlady největších francouzských klasiků. Vesnice rázem ožije příběhy hraběte Monte Christa či zvoníka z chrámu Notre Dame. Švadlence se však nejvíce líbí romány Honoré de Balzaca a jeho vášnivé obhajoby práva každého člověka na svobodu a vlastní život.
Poutavý snímek čínského režiséra a spisovatele Dai Sijieho, žijícího ve Francii, natočil jeho tvůrce podle vlastního, částečně autobiografického románu. Vzdává v něm neokázalý hold svobodě, lásce, přátelství, nezničitelnosti mládí a všem pozitivním hodnotám, kterých bylo právě v té tragické době nejvíce zapotřebí. Snímek byl mimo jiné nominován na Zlatý glóbus za Nejlepší zahraniční film. (oficiální text distributora)

(více)

Diskuze

Lumpy

Lumpy (hodnocení, recenze)

Nevím, co stálo za pozadím filmu, nic jsem o tom nečetl, jestli máte někdo nějaký zdroj, napište ho sem. Myslím, že konec, odchod Švadlenky, lze obrazně chápat buď a) jako vystupňování zkázy kulturní revoluce, jak změnila budoucnost lidí, nadobro zpřetrhala vazby mezi blízkými lidmi, kteří často prostě najednou už nebyli, nebo (spíš) b) jako snahu udělat za minulostí Číny tlustou čáru, zapomenout a vydat se za lepší, i když nejistou, budoucností (o čemž by napovídala i scéna po letech, z luxusního bytu). Tak ostatně Číňané svoji minulost řeší, respektive právě neřeší.
A co se komentářů ke knihám týče. Na venkov byla poslána vzdělaná mládež z měst, často děti politické elity, učitelů, doktorů atd. Za kulturní revoluce vše zmizelo, bylo zničeno. Mít pár knížek bylo naprostým pokladem. Zároveň i zločinem. Vřele doporučuji přečíst 'Bouřit se je správné' od Liang Chenga a Judith Shapiro. Případně jejich další knihu Return to China, bohatě stačí poslední kapitola (v češtině kniha možná nevyšla). Další "povinná" četba je popisná, ale dost rozvleklá, kniha Divoké labutě, autorka Jung Chang.

Idaho

Idaho (hodnocení, recenze)

Vytratila se do světa. Luo ji šel hledat, ale když zjistil, že odešla z města jinam, přestal ji hledat. Takže ji asi zase tolik nemiloval...

Idaho

Idaho (hodnocení, recenze)

V Číně ho samozřejmě točili, jen ho tam jaksi ještě nepovolili vysílat.

Reklama

Reklama