Válka termitů

Dokumentární

Francie, 2006, 82 min

Sylvain Lebel

• Dudek

V první řadě mne štve vkládání dějové linie. Je naprosto zbytečné, nabourává strukturu (resp. zbytečně dramatické vložky získávají čas na úkor informací) a v neposlední řadě působí docela směšně díky svému vykonstruovanému našroubování na dokumentární kostru. Druhým mínusem jsou časté a okaté zásahy tvůrců do přirozeného děje. Což je opět věc, která souvisí s roubováním dramatického děje. Má to samozřejmě i své plusy. Divák, který nemá zálibu v dokumentech, se pobaví strhujícím příběhem o válce dvou národů a jako přidanou hodnotu dostane zajímavou informaci. Díky zásahům shůry se nám dostává informací a zajímavých záběrů ze situací, ke kterým bychom se jinak jen těžko dočkali. Pokud si však Válku termitů pustíme z jejího očekávatelného prioritního hlediska, tedy toho dokumentárního, musíme být nutně zklamání zbytečnými průtahy a faktem, že informativní hodnota mohla být ještě mnohem vyšší.(30.1.2011)

Pre mńa fantastický zážitok !!! Neuveriteľne do detailov nasnímaný život termitov a čierných šťahovaných mracov. Jednoznačne treba okrem extrémnych detailov pochváliť aj dynamickú, miestami až stiesňujúcu melódiu ktorá dopredádzala čierne sťahovavé mravce pri ich ťažení a dobývaní nových území.(15.10.2007)

Za to, že se tvůrcům podařilo takto naaranžovat mravence a termity si zaslouží vysoké hodnocení, ale děj se mi zdál jaksi nedotažený. Když mravenci na začátku bitvy naprosto bez problémů úžasným způsobem dobývali termitiště, říkal jsem si, jak je možné, že to mají mravenci tak snadné? Pak přišla bouře. Ta původně ublížila termitů, teď pro změnu mravencům. Zvláštní, ale dejme tomu. Nejvíce jsem nepochopil konec: Černá královna umírá. Proč? Neviděl jsem u ní žádné termity, vypadalo to, jako by autoři filmu zabili mravenčí královnu jenom proto, že fandili termitům. Ještě bych si dovolil podotknout, že to, co zboří část termitiště není dodávka, ale strom.(6.9.2008)

I když se nejedná moc o dokument, jako spíš o hraný film, je to velice zajímavé. Kdo by čekl, že boj mravenců a termitů může být tak nemylosrdný a napínavý ... 75%(19.7.2009)

Na BBC to nemá ani zdaleka.(27.12.2012)

1 2 3 4 následující >>