Dokument o excentrickom židovskom chlapíkovi menom Fred Lebow, ktorý sa z biznismena v odevnom priemysle stal zakladateľom, riaditeľom a otcom New York City maratónu. Sedemdesiate roky - jedeň deň v novembri Fred vytiahol do ulíc ľudí v šortkách a teniskách a zjednotil tým celé mesto. Unikátnym filmom sprevádzajú okrem iných i niekoľkí jeho viacnásobní víťazi, vrátane nórskej atlétky Grety Waitz, ktorá ho vyhrala deväťkrát a neskôr spolupracovala s Fredom na jeho ďalšom vývoji. NY maratón spôsobil obrovský bežecký boom vo svete a počet účastníkov sa každým rokom znásoboval pretekármi zo všetkých kútov sveta. Tvorcovia okrem odhaľovania Fredovej osobnosti a jeho vzťahu k behu a ženám poodkrývajú i udalosti okolo škandálneho podvodu Rosie Ruiz, ktorá si po svoje víťazstvo s časom 3 hodiny a 31 minút "docestovala" podzemnou dráhou. Hoci neúnavná a obetavá povaha so zmyslom pre dokonalosť dlho nedovoľovala Fredovi zabehnúť svoj vlastný maratón, nakoniec sa mu to len predsa len na sklonku života podarilo. Dokument je poctou mužovi, ktorý so svojimi rebelskými predstavami, túžbami a láskou k behu vytvoril jednu z najznámejších športových udalostí na svete. (sochoking)

sochoking

Dokument o excentrickom židovi, ktorý založil newyorský maraton, jednu z najväčších športových udalostí na svete. Nič, čo by motivovalo bežeckú dušu, ale plný zaujímavých pikošiek. Napríklad o babe, ktorá normálne bežala, bežala a potom si odskočila nenápadne na metro, doviezla sa chvíľku pred cieľ, vystúpila a vyhrala s časom 2:31! Na tú dobu, ked vládol medzi športovcami skutočný športový duch,to bol šok. V dokumente vystupujú sprievodnym slovom i borci, ktorý maraton vyhrali pár krát, ale i baby. Tento Fred Lebow bol skutočne zaujímavá postavička a kto vie, ako by to bolo vo svete s behom, keby nebolo jeho. Ja som videl dokument na you tube normálne s anglickými titulkami, takže je vpohode prístupný nielen bežeckej verejnosti. P.S. Záver filmu ma emočne rozsekal a preto idem s hodnotením na štyri hviezdy. 65% ()