Reklama

Reklama

Píše se rok 1867 a Řím je pod nadvládou papeže. Garibaldiho povstalci už nejsou daleko a revoluce se chystá svrhnout papežovu světskou autoritu. Papežský soudce Don Colombo (Nino Manfredi), který je nucen nařizovat popravy, se rozhodne podat rezignaci. Je si vědom, že se lidé bouří a papežova nadvláda je u konce, a cítí se provinile za to, že se sám musí podílet na represích. Své rozhodnutí je však nucen odložit, když se dozví, že z jeho jediného sexuálního styku, k němuž došlo před devatenácti lety, vzešel syn. Z toho je nyní revolucionář, který má být odsouzen k trestu smrti. Přestože vlivný soudce svého syna (Danilo Mattei) zachrání, chlapec je odhodlaný stanout před popravčím a sdílet stejný osud jako jeho kamarádi. (Cinemax)

(více)

Zajímavosti (4)

  • Celkově film představuje zhuštěný sled událostí ve srovnání se skutečností. Monti (Luigi Basagaluppi) a Tognetti (Rosalino Cellamare) byli ve skutečnosti popraveni 24. listopadu 1868, tedy rok po atentátu, zatímco ve filmu se zdá, že k popravě došlo jen o několik dní později. (classic)
  • V jedné z posledních scén se monsignor Colombo (Nino Manfredi) setkává s kolonou papežských vojáků, kteří eskortují Garibaldiho zajatce z bitvy u Mentany, v níž zvítězila papežská vojska. Francouzský voják na koni osloví hlavního hrdinu a v jeho jazyce mu sdělí, že pušky Chassepot dokázaly zázraky, přičemž správně odkazuje na francouzskou jehlovou pušku, která byla poprvé použita u Mentany. (classic)
  • Cesar Costa (Danilo Mattei) byl počat v době Římské republiky, tedy v roce 1849. Děj filmu se odehrává v roce 1867, ale on sám uvádí, že je mu 20 let, zatímco ve skutečnosti by mu mělo být 18 let. (classic)
  • V úvodní scéně Colombo (Nino Manfredi) diktuje svému sluhovi dopis adresovaný Piovi IX., v němž hlavní hrdina mimo jiné vyjadřuje lítost nad masakrem v továrně na vlnu v Ajani a smrtí Giuditty Tavani Arquati, a krátce nato se ozve výbuch v kasárnách Serristori. Dokonce i tři revolucionáři ve scéně, kdy se těsně po výbuchu setkávají v domě jednoho z nich, tvrdí, že jím pomstili smrt této ženy. Vzniká tak anachronismus, protože k bombardování kasáren došlo 22. října 1867, zatímco k událostem ve vlnařské továrně Ajani došlo 25. října, tedy o tři dny později. (classic)

Reklama

Reklama