Stopy dávnej minulosti (TV seriál)

Dokumentární / Historický

Slovensko, 1993, 56x27 min

Gejza Kendy

Pavel Dvořák

Pavel Dvořák

Tým čím je pre českú astronómiu Jiŕí Grygar, tým je pre slovenskú históriu Pavel Dvoŕák, historik, spisovateľ a neúnavný popularizátor najstaršej histórie Slovenska. Podarilo sa mu vytvoriť dlhoročnú sériu dokumentov, v ktorých na základe faktov dokázal dať divákovi príbeh a ktorými som sa vždy veľmi rada nechala unášať do mojej milovanej histórie.(16.9.2008)

Najlepší slovenský historik v najlepšom historickom dokumente na Slovensku.(12.4.2010)

Najlepší populizátor dejín na Slovensku, ktorého poznám, nám nenásilným spôsobom posúva fakty a súvislosti, ktoré sa odohrávali na našom území. Laickej verejnosti predstavuje dejiny tak, ako nám ich neukázali učebnice zo školských čias. V ďaka tejto série sme mohli spoznať pestrú škálu našich najstarších dejín a to od lovcov mamutov usídlených v povodiach našich riek, cez prve agrárne spoločnosti, skrz prvé vojnové konflikty doby bronzovej a železnej, až po formovanie našej spoločnosti, tak ako ju poznáme dnes. Po vzhliadnutí tejto série, ako aj iných, vo mne vzrastá hrdosť, že aj tento kúsok kraja, má v sebe kus histórie a vidím ju ako výzvu, pre pokračovanie jeho celoživotného úsilia. Česť jeho pamiatke.(21.12.2018)

Slovenská dokumentárna tvorba by bola značne chudobnejšia, keby nikdy nevznikol tento seriál/cyklus (vrátane reťaze dokumentárnych filmov, ktoré boli ešte v 80. rokoch jeho koncepčnými predchodcami). Nemôžem dať menej ako päť hviezd a je mi ľúto, že nemôžem dať viac ako päť. Pavel Dvořák je jeden z najväčších žijúcich slovenských historikov, a jeho zmes pútavého, interaktívneho prístupu k divákom a odbornej profesionality pozdvihuje celý cyklus zo štandardného populárno-náučného tliachania o rôznych érach a ich aspektoch na skutočný televízny zážitok.(26.7.2013)

Jeden z najlepších slovenských televíznych seriálov natočený filmovou kamerou, čo mu dodáva na kvalite. Každým rokom sa mi páči viac a viac. Praveké dejiny sú plné tajomstiev a záhad. Pável Dvořák ich vie veľmi pútavo podať a vyrozprávať. Na jeho hlas i dikciu som si zvykol a teraz ma unáša nekonečným prúdom času a priestoru.(8.5.2013)

• - Pri nakrúcaní epizódy Jaskyňa démonov tvorcovia prvýkrát použili hraný prvok, ktorý sa neskôr stal súčasťou každého dokumentu. V Jaskyni démonov ho zahral režisér Kendy, ktorý v maske kostlivca stvárnil jaskynného démona v jaskyni Silická ľadnica. (krasomama)

• - Kožená bunda Pavla Dvořáka sa stala symbolom kontinuity, a tak ju mal oblečenú v každej časti cyklu - na slnku v 35 stupňových horúčavách, ale aj počas 15 stupňových mrazov. (krasomama)

• - Režisér Kendy si vo svojich filmoch rád zahral, no raz sa musel vzdať hereckého výstupu, lebo vo filme o starobronzovej kultúre z mykénskeho obdobia mala vystupovať dáma "hore bez" a to už nezvládol. (krasomama)