Stopy dávnej minulosti (TV seriál)

Dokumentární / Historický

Slovensko, 1993, 56x27 min

Gejza Kendy

Pavel Dvořák

Pavel Dvořák

Pavel Dvořák je môj idol ! My Slováci a naši predkovia Slovania máme zaujímavú, bohatú a krásnu históriu. Škoda len, že na to zabúdame ! O to viac sa teším na seriál Slovania, ktorý štartuje v roku 2020 na JOJke, nie preto žeby sa malo jednať o niečo svetoborné, ale preto, že sa konečne niekto podujal popri našich hlúpučkých produktoch, ktorými nás denne krmia naše TV, vyprodukovať niečo iné, niečo, čo nám ukáže kúsok z našej zabudnutej histórie a že máme byť na čo hrdí. A aj keď to nebude na takej profesionálnej úrovni, o to viac sa to aspoň zapáči masám, ktoré túžia len po povrchnej zábave a poznanie je pre ne len na bočnej koľaji. Žiaľ je to tak, ako to je, no ako vravím, buďme radi že aspoň takouto formou sa pradávná história našich predkov dostane do povedomia verejnosti a snáď sa v nej o ňu prebudí aj záujem. Priekopníkom toho všetkého ale navždy ostane pán Dvořák ! Tento seriál patrí ku klenotom tvorby slovenskej televízie a malo by sa s ním zaobchádzať ako s národným pokladom. POZNÁMKA...Akurát som si uvedomil, že práve dnes, pri písaní tohoto komentára je prvé výročie smrti Pavla Dvořáka. Odpočívajte v pokoji majstre !(21.12.2019)

Tým čím je pre českú astronómiu Jiŕí Grygar, tým je pre slovenskú históriu Pavel Dvoŕák, historik, spisovateľ a neúnavný popularizátor najstaršej histórie Slovenska. Podarilo sa mu vytvoriť dlhoročnú sériu dokumentov, v ktorých na základe faktov dokázal dať divákovi príbeh a ktorými som sa vždy veľmi rada nechala unášať do mojej milovanej histórie.(16.9.2008)

Slovenská dokumentárna tvorba by bola značne chudobnejšia, keby nikdy nevznikol tento seriál/cyklus (vrátane reťaze dokumentárnych filmov, ktoré boli ešte v 80. rokoch jeho koncepčnými predchodcami). Nemôžem dať menej ako päť hviezd a je mi ľúto, že nemôžem dať viac ako päť. Pavel Dvořák je jeden z najväčších žijúcich slovenských historikov, a jeho zmes pútavého, interaktívneho prístupu k divákom a odbornej profesionality pozdvihuje celý cyklus zo štandardného populárno-náučného tliachania o rôznych érach a ich aspektoch na skutočný televízny zážitok.(26.7.2013)

Jeden z najlepších slovenských televíznych seriálov natočený filmovou kamerou, čo mu dodáva na kvalite. Každým rokom sa mi páči viac a viac. Praveké dejiny sú plné tajomstiev a záhad. Pável Dvořák ich vie veľmi pútavo podať a vyrozprávať. Na jeho hlas i dikciu som si zvykol a teraz ma unáša nekonečným prúdom času a priestoru.(8.5.2013)

Najlepší populizátor dejín na Slovensku, ktorého poznám, nám nenásilným spôsobom posúva fakty a súvislosti, ktoré sa odohrávali na našom území. Laickej verejnosti predstavuje dejiny tak, ako nám ich neukázali učebnice zo školských čias. V ďaka tejto série sme mohli spoznať pestrú škálu našich najstarších dejín a to od lovcov mamutov usídlených v povodiach našich riek, cez prve agrárne spoločnosti, skrz prvé vojnové konflikty doby bronzovej a železnej, až po formovanie našej spoločnosti, tak ako ju poznáme dnes. Po vzhliadnutí tejto série, ako aj iných, vo mne vzrastá hrdosť, že aj tento kúsok kraja, má v sebe kus histórie a vidím ju ako výzvu, pre pokračovanie jeho celoživotného úsilia. Česť jeho pamiatke.(21.12.2018)

• - Pri nakrúcaní epizódy Jaskyňa démonov tvorcovia prvýkrát použili hraný prvok, ktorý sa neskôr stal súčasťou každého dokumentu. V Jaskyni démonov ho zahral režisér Kendy, ktorý v maske kostlivca stvárnil jaskynného démona v jaskyni Silická ľadnica. (krasomama)

• - Režisér Kendy si vo svojich filmoch rád zahral, no raz sa musel vzdať hereckého výstupu, lebo vo filme o starobronzovej kultúre z mykénskeho obdobia mala vystupovať dáma "hore bez" a to už nezvládol. (krasomama)

• - Kožená bunda Pavla Dvořáka sa stala symbolom kontinuity, a tak ju mal oblečenú v každej časti cyklu - na slnku v 35 stupňových horúčavách, ale aj počas 15 stupňových mrazov. (krasomama)