Reklama

Reklama

Peníze jako dluh

  • Kanada Money as Debt
Krátkometrážní / Dokumentární / Animovaný
Kanada, 2006, 47 min

Režie:

Paul Grignon

Obsahy(1)

Chcete vědět, co je skutečnou příčinou finanční krize? Stále nemůžete pochopit, proč ceny neustále stoupají? Pokud ano, tak nejdříve musíte vědět, jakým vlastně způsobem funguje finanční systém, kde a jak vznikají peníze a kredit, a na jakých principech fungují banky. 47 minutový dokument Paula Grignona s názvem "Peníze jako dluh" vysvětluje velmi jednoduše a efektivně způsob fungování dnešního bankovnictví. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (50)

Marze 

všechny recenze uživatele

Velmi aktuální. Dnešní dluhy států již podle bankéřů nelze splatit a jsou jen dvě řešení. Inflace (která může přejít do hyperinflace), nebo měna (vznešeně nazývaný finanční restrukturalizace). Odepsáním dluhu peníze, zlato nebo cokoli nezmizí. Peníze dnes navíc existují jen elektronické v počítačích. ()

Angelino 

všechny recenze uživatele

Ak by cieľom bolo rozpútať spoločenskú diskusiu a načrtnúť, že niečo vo finančnom systéme nie je asi v poriadku, beriem. Som schopný to akceptovať aj ako materiál na trochu lepšie vysvetlenie finančnej krízy, ktorá vznikla práve z kolobehu hypotekárnych úverov, ktoré kryli nehnuteľnosti. Ľudia neboli schopní splácať, tak im nehnuteľnosti zobrali a snažili sa ich predať a keďže takých ľudí bolo veľa, cena nehnuteľností klesala a banky sa začali dostávať do problémov. Ale ani o jedno z toho očividne nejde, pretože to by museli použiť niečím podložené a hodnotné informácie. Tu ide o jednostranný pseudodokument, ktorý nemá ani v najmenšom za cieľ byť objektívny a realisticky popísať situáciu v bankovníctve. Cieľom mi príde snaha ohromiť a vystrašiť ekonomicky neuvedomelých ľudí. Vytvoriť predstavu, že nás zlé veľké banky ovládajú a sú našou hrozbou. Celý systém je zlý. Sloboda je iba naša mylná predstava. Všetko ovládajú ľudia okolo bánk a štáty im kryjú chrbát. Zrušme banky! Netreba ich! Peniaze sú všetkých, dajme ich ľudu a najlepšie všetkým rovnako. A budeme žiť v krásnom utopistickom svete lásky a rovnosti. Mám pocit, že tam sme už boli... ()

Reklama

Carrie_3 

všechny recenze uživatele

Jakým způsobem funguje dnešní bankovnictví vysvětlí jednoduše tento dokument. Diváci mají možnost poznat a pochopit, kde se berou peníze, jak vznikají, čím jsou kryty apod. Snímek by měl být povinně pouštěn na základních, ale i středních školách, protože si troufám říci, že i zde existuje mnoho studentů, kteří tomuto systému vůbec nerozumí nebo mají jen základní informace. Lidé uvažující o tom, že si půjčí peníze a tedy jim i vznikne dluh, by si měli v první chvíli uvědomit, jaké jejich jednání může mít v budoucnu důsledky - a to především v případě, že nebudou schopni půjčku plně splatit. Dokument mnohdy zábavnou, ale především jasnou a zcela zřejmou formou (většinou animovaně) seznámí diváky o fungování peněz a celého systému. Při sledováním "Peníze jako dluh" jsem si připadala, že nepatřím mezi cílovou skupinu diváků, na mě byl dokument příliš animovaný a vše dosti zjednodušené (i když k pochopení je to potřeba) vysvětloval. Věřím ale, že svou diváckou základnu si jistojistě najde. ()

liuk 

všechny recenze uživatele

Odpověď na otázku, proč je v podstatě nepředstavitelné přijít do banky, chtít půjčku a bát se reakce, že banka momentálně nemá peníze na půjčení. Asi jsem nikdy neviděl víc oči otvírající dokument. Jestli chcete vědět, kde se pořád berou ty nejen vládní peníze, jak je možné že jsou všichni zadluženi (kromě finančních institucí), tak se na tohle mrkněte. ()

Gwin 

všechny recenze uživatele

Po faktické stránce není co vytknout, peníze jsou v podstatě vytvářeny z ničeho a proto je jen otázkou času, než se zhroutí světová ekonomika (pokud se výrazně nezmění). Otázkou je, kdy se tak stane a jak tomu zabránit. Pokud se podíváme na zadluženosti jednotlivých států, zatím to vypadá, že první domino spadne v Americe a postupně popadá každá (globalizovaná) ekonomika. Audiovizuální podání těchto informací je ale dost špatné, řekl bych až otřesné. Nepěkné animace, které v první části vzbuzují dojem výukového dokumentu pro 1. stupeň ZŠ (nebo zvláštní školy?), jsou v druhé části dokumentu naštěstí nahrazeny zajímavějšími úvahami na téma co s tím a jak odvrátit katastrofu. Docela mě udivuje komentář od studenta VŠE, který o vzniku peněz nikdy neslyšel. To jste nebrali např. peněžní multiplikátory nebo jak vznikla hypotekární krize? To se učí v 1. semestru na bakalářském stupni... ()

Galerie (1)

Reklama

Reklama