Na cestě po Kjótu (S14E19) (epizoda)

Dokumentární

Česko, 2013, 26 min

Miroslav Donutil (vyp.), Jiří Bartoška (vyp.)

Komentáře uživatelů k epizodě (4)

Je jen málo českých dokumentů o Japonsku, které dosahují těchto kvalit a tenhle jistě patří k těm lepším.(19.2.2013)

■ Tento krátkometrážní dokument mi udělal ohromnou radost. ■ Po mnohých rádobydokumentárních filmech, které jsem v posledních letech viděl, byl tento jako první jarní větřík nesoucí v sobě nástin budoucí oblevy, když stojíš zabořen v pětasedmdesáti centimetrech sněhu. ■ Dokument se nesnaží být vlezle vtipný. Komentář je čten srozumitelně a poutavě. ■ Také jsem byl rád, že si televizní štáb přizval rodilé Japonce a Japonce žijící v Česku, takže nedocházelo k prznění jmen a názvů. A hlavně jsem nebyl svědkem toho, aby docházelo k nepřesnostem ve výkladu o dané památce či místu a zvykům, což se bohužel stává, když si ten, kdo natáčí nějaký cestopis či historický dokument, nezjišťuje nejen oficiální informace dané lokality, ale i souvislosti, například: filosoficko-náboženské, etnické, tradice, sociálně-kulturní diference a obecně širší souvislosti popisované lokality. ■ Tento kraťas mohu vřele doporučit. ■ Pro japanofila sice nepřinese moc nových informací, ale ukáže věci trochu jinak, pohledem směru hlavního proudu. Kyôto je velmi krásné město a kamera jej zachytila úžasně. Vizuální pastvu tu a tam podkresluje hudba japonské instrumentální post-rockové grupy Mono. ■ [Viděno poprvé: 98/100](24.2.2013)

Nadprůměrný díl. Cestopisy jejímž cílem jsou větší města mám raději než ty, které se zaobírají životem někde v divočině.A Japonsko je velmi zajímavá země. Kamera a režie: Lukáš Milota.(12.2.2013)