Manila ve spárech světla

(festivalový název)
  • Filipíny Maynila: Sa mga kuko ng liwanag (více)

Mladý muž Julio přijíždí z venkova do hlavního filipínského města Manily, aby zde hledal dívku, do níž je zamilovaný. Najde si práci na stavbě i nové přátele, ale postupně zjišťuje, že život ve velkoměstě není tak jednoduchý, jak si představoval. (ČSFD)

javlapippi

Ako naivný chlapec z vidieka v skazenom veľkomeste zle nedobre pochodil. Ťažká práca na stavbe za smiešne peniaze, kde je bezpečnosť pri práci viac-menej neznámy pojem. Preplnené smradľavé slumy odkiaľ sa dá len ťažko uniknúť. Ponižujúce predávanie vlastného tela afektovaným psíčkarom. Handrkovanie sa o ceny na trhovisku. Nemožnosť dovolania sa vlastných práv pokiaľ nemáte plnú peňaženku. Otravné jukeboxy v krčmách. Filipínska metropola sedemdesiatych rokov je zobrazená náležite odpudivo, miestami skoro až dokumentárnym spôsobom. Hlavný hrdina dostáva na frak so všetkých strán a napriek občasným svetlým zábleskom to na happyend nevyzerá. Silný zážitok. PS: S filipínskou kinematografiou som zatiaľ nemal do činenia, krajina vyzerá byť trochu zvláštny mix kultúry juhovýchodnej Ázie ovplyvnenej kolonizáciou katolíckym Španielskom a trochu aj USA, v reči sa objavujú španielske a anglické slovíčka a miestami to mňa dýchalo skoro latinskoamerickým odérom. (vďaka Willymu Kufaltovi za zaradenie do premietania) ()