Film o Jill

Jill's Film

Dokumentární / Životopisný / Krátkometrážní

Velká Británie, 2005, 39 min

John Curtin

Nancy Phipps, Jill Phipps (a.z.), Barry Horne (a.z.), John Curtin (vyp.)

John Curtin

Neskutočne silný dokument o živote aktivistky za práva zvierat, Jill Phipps. Prostredníctvom rozprávania blízkeho priateľa Johna, jej matky Nancy a rodinných záberov sa dozviete kto vlastne Jill bola a ako veľmi zasvätila svoj život tomu v čo verila. V rovnoprávnosť a lepšie podmienky zvierat. V dokumente sú tiež zábery z veľkochovov, kožušinových fariem či testovacích laboratórií, ktoré musia pohnúť každým kto má len trochu otvorené srdce. Niekto by mohol namietať, že ide o starší dokument či zábery a odvtedy sa muselo mnohé zmeniť. No ak si pozriete aktuálny Dominion z roku 2018 tak zistíte, že zmena prichádza veľmi pomaly. Svedčia o tom aj mnohé prebiehajúce kampane, napr. "Koniec doby klietkovej" (cieľom je ukončenie klietkového chovu hospodárskych zvierat v celej EÚ) či kampane za zastavenie transportov živých zvierat. A aj v dnešnej dobe bývajú aktivisti a obrancovia zvierat vystavení verbálnym a častokrát aj fyzickým útokom. Naposledy prišiel o život pri zásahu polície mladý novinár, ktorý dokumentoval ekologických aktivistov brániacich nemecký les Hambach. O jeho vyklčovanie usiluje energetický koncern RWE, keďže v Hambašskom lese sú veľké náleziská hnedého uhlia. Osobne prechovávam hlbokú úctu voči všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľajú na záchrane zvierat a zlepšení ich práv. Zmenou však môže byť každý z nás. Zmena je na našom tanieri, v našich očiach a srdciach.(8.10.2018)

Neskutečně působivý snímek, který dá šanci i nezasvěceným lidem proniknout do světa ochrany zvířat. Lidem s otevřenou myslí a srdcem dá zapomenout systémově udržovaným předsudkům vůči aktivismu za osvobození zvířat a že ochrana něčího "majetku" je ctností, či snad ospravedlnitelnou záminkou pro uplatňování státem podporované represe. Též mi pomohl ujasnit si, proč welfare hnutí nefunguje a chová se v podstatě prosystémově vytvářením jakési šedé clony, kde vyzdvihuje regulace na úkor skutečných reforem a systémových změn, a my lidé jim skáčeme na špek a kupujeme si od nich skrz daně falešný pocit toho, že se něco bez nás mění k lepšímu. Tím vším v podstatě jen blokujeme významné změny mající celospolečenský význam a které by vzaly sílu "obchodníkům se smrtí". To, že welfare tu je již 200 let, a za tu dobu nechalo vyrůst živočišný průmysl v čele s velkochovy do stávajících rozměrů, a přesto se těší takové oblibě, je vskutku na hlubší zamyšlení nad frází "všeho s mírou". Pokud je člověk schopný uznat, že znásilňování dětí není o nic morálnější, pokud je k tomu použit lubrikant nebo kondom, nebude mít problém pochopit, proč stejně tak veganství je "bottom-line" v případě ochrany zvířat. Tento film je důkaz o tom, že velkých změn lze dosáhnout i pomocí dobře organizovaných malých skupin i ve společnosti po staletí zakládané na útlaku, strachu a bezmoci jednotlivce. Klíčem k prolomení těchto paralizujících pocitů je u Jill bezpodmínečná láska... láska k bližnímu i vzdálenému [lépe vysvětluje film "Unity" (2015)], kde z toho následně vychází konkrétní činy a vytrvalost, díky kterým se dostaví i konkrétní výsledky. Je zde ukázána nesmírná odvaha těch, kteří s holýma rukama staví v zájmu nenásilí proti policistům s obušky. Jill by určitě chtěla, abychom uctili její pamatku připojením se k hnutí nebo větším nasazením, nikoliv diváckým soucitem a stavěním pomníčků.(28.12.2015)

Co je to za zvrácenou dobu, kdy jsme při honbě za masem schopni zabíjet jiné lidi? Člověk by řekl, že tolik let od srti Jill se věci dají do pohybu, ale současná situace říká jasný opak. Jak někdo může v dnešní době zesměšňovat nebo napadat lidi, kteří svůj čas, energii, často i svobodu nebo dokonce vlastní život dávají všanc kvůli záchraně zvířat? Každé takové pohrdání by mělo být konfrontováno s pohledem do Jilliných očí, když její tělo mačkala kola mnohatunového auta. Zdá se, že lidské priority jsou poněkud zrůdné... Každopádně Jill pro veganskou komunitu zůstane symbolem současného mučednicvtí a hrdinství zárověň.(8.11.2018)

Neskutočne smutné a zdrcujúco reálne. Jill a jej rodina bojovali za práva zvierat. Boli to obyčajní ľudia, ktorým nezáležalo na zbytočnostiach a pokrútených princípoch modernej spoločnosti. Uprednostňovali lásku, nenásilie a súcit k bezbranným. Po rokoch aktivizmu, toho legálneho, už bola myslím Jill tak vyčerpaná a nešťastná neustálou konfrontáciou s ľudskou ľahostajnosťou a sebectvom, že si viem veľmi dobre predstaviť, ako asi trpela. Je veľká tragédia, že Jill po sebe zanechala syna a že svet prichádza o takýchto ľudí, ktorí sú presne tými, čo by ho dokázali zmeniť k lepšiemu. Cítim k Jill obrovský obdiv a sústrasť k členom jej rodiny, ktorí ju podporovali. Ďakujem Jill za všetko, čo si za svoj krátky život v boji za práva zvierat urobila. Kiež by bolo viac takých, ako bola ona a menej nenažratých, egocentrických, bezcitných, slepých a nemysliacich chudákov.(20.7.2017)

• - Kampaň proti prevážaniu živých teliatok, pri ktorej Jill Phipps zahynula, dopadla nakoniec pre aktivistov za práva zvierat úspešne. Kompetentná prepravná spoločnosť totiž o niekoľko mesiacov skrachovala, keď jej majiteľ bol obvinený z pašovania zbraní, a odvtedy letisko v Coventry živé teliatka neexpeduje. (whack)