Film o Jill

Jill's Film

Dokumentární / Životopisný / Krátkometrážní

Velká Británie, 2005, 39 min

John Curtin

Nancy Phipps, Jill Phipps (a.z.), Barry Horne (a.z.), John Curtin (vyp.)

John Curtin

Neskutečně působivý snímek, který dá šanci i nezasvěceným lidem proniknout do světa ochrany zvířat. Lidem s otevřenou myslí a srdcem dá zapomenout systémově udržovaným předsudkům vůči aktivismu za osvobození zvířat a že ochrana něčího "majetku" je ctností, či snad ospravedlnitelnou záminkou pro uplatňování státem podporované represe. Též mi pomohl ujasnit si, proč welfare hnutí nefunguje a chová se v podstatě prosystémově vytvářením jakési šedé clony, kde vyzdvihuje regulace na úkor skutečných reforem a systémových změn, a my lidé jim skáčeme na špek a kupujeme si od nich skrz daně falešný pocit toho, že se něco bez nás mění k lepšímu. Tím vším v podstatě jen blokujeme významné změny mající celospolečenský význam a které by vzaly sílu "obchodníkům se smrtí". To, že welfare tu je již 200 let, a za tu dobu nechalo vyrůst živočišný průmysl v čele s velkochovy do stávajících rozměrů, a přesto se těší takové oblibě, je vskutku na hlubší zamyšlení nad frází "všeho s mírou". Pokud je člověk schopný uznat, že znásilňování dětí není o nic morálnější, pokud je k tomu použit lubrikant nebo kondom, nebude mít problém pochopit, proč stejně tak veganství je "bottom-line" v případě ochrany zvířat. Tento film je důkaz o tom, že velkých změn lze dosáhnout i pomocí dobře organizovaných malých skupin i ve společnosti po staletí zakládané na útlaku, strachu a bezmoci jednotlivce. Klíčem k prolomení těchto paralizujících pocitů je u Jill bezpodmínečná láska... láska k bližnímu i vzdálenému [lépe vysvětluje film "Unity" (2015)], kde z toho následně vychází konkrétní činy a vytrvalost, díky kterým se dostaví i konkrétní výsledky. Je zde ukázána nesmírná odvaha těch, kteří s holýma rukama staví v zájmu nenásilí proti policistům s obušky. Jill by určitě chtěla, abychom uctili její pamatku připojením se k hnutí nebo větším nasazením, nikoliv diváckým soucitem a stavěním pomníčků.(28.12.2015)

Neskutočne smutné a zdrcujúco reálne. Jill a jej rodina bojovali za práva zvierat. Boli to obyčajní ľudia, ktorým nezáležalo na zbytočnostiach a pokrútených princípoch modernej spoločnosti. Uprednostňovali lásku, nenásilie a súcit k bezbranným. Po rokoch aktivizmu, toho legálneho, už bola myslím Jill tak vyčerpaná a nešťastná neustálou konfrontáciou s ľudskou ľahostajnosťou a sebectvom, že si viem veľmi dobre predstaviť, ako asi trpela. Je veľká tragédia, že Jill po sebe zanechala syna a že svet prichádza o takýchto ľudí, ktorí sú presne tými, čo by ho dokázali zmeniť k lepšiemu. Cítim k Jill obrovský obdiv a sústrasť k členom jej rodiny, ktorí ju podporovali. Ďakujem Jill za všetko, čo si za svoj krátky život v boji za práva zvierat urobila. Kiež by bolo viac takých, ako bola ona a menej nenažratých, egocentrických, bezcitných, slepých a nemysliacich chudákov.(20.7.2017)

• - Kampaň proti prevážaniu živých teliatok, pri ktorej Jill Phipps zahynula, dopadla nakoniec pre aktivistov za práva zvierat úspešne. Kompetentná prepravná spoločnosť totiž o niekoľko mesiacov skrachovala, keď jej majiteľ bol obvinený z pašovania zbraní, a odvtedy letisko v Coventry živé teliatka neexpeduje. (whack)