Neobyčejné životy - Série 2 (2010) (série)

Ilja Racek (S02E11)

(epizoda)

Vzpomínka na vynikajícího herce Ilju Racka (*24. 6. 1930 – †2 .8. 2018). Ilja Racek byl dlouholetým členem hereckého souboru Divadla na Vinohradech, ale již v mládí ho okouzlilo loutkové divadlo. Během 2. světové války pracoval jako technik v pražském divadle Říše loutek. Po válce se přihlásil ke studiu herectví na Pražské konzervatoři, pak pokračoval na divadelní fakultě Akademie múzických umění. Po absolutoriu DAMU začínal v olomouckém divadle, od roku 1960 přesídlil natrvalo do Prahy, kde nejprve po šest let hrál v pražském Divadle E. F. Buriana. Od roku 1966, kdy jej angažoval František Pavlíček, působil jako člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech až do roku 1990, později pak jako stálý host. Byl oblíbeným kolegou herečky Vlasty Chramostové. Stejně jako řada jeho hereckých kolegů, které Česká televize zachytila v cyklu Neobyčejné životy, tvrdí Ilja Racek, že jeho život nebyl nikterak neobyčejný. „Pokud bylo vůbec něco neobyčejného, byla to doba, ve které jsme žili“. Když přebíral cenu Thálie za celoživotní mistrovství v roce 2007, řekl před plným hledištěm pražského Národního divadla, že se „žádného mistrovství nedopustil…“ Skromnost, pracovitost a morální zásadovost lemovaly jeho na události bohatý život i uměleckou činnost. (Česká televize)

Marthos

Vzpomínání vynikajícího českého herce a také inteligentního, sečtělého a moudrého člověka, hýřícího vtipnými bonmoty i přesně padnoucím sarkasmem. Takoví lidé jsou nenahraditelní. ()