poster

Žít! (festivalový název)

 • Albánie

  Gjallë

 • anglický

  Alive!

Drama

Albánie / Rakousko / Francie, 2009, 90 min

Režie:

Artan Minarolli

Kamera:

Jacques Bouquin

Producenti:

Ebba Sinzinger
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Skejpr
  ****

  Velice solidní řemeslo, které pro našince doplácí na nezvyklý způsob vyprávění a také spíše na sonování do albánského venkova plného ortodoxních zvyků, než věnování se tématu krevní msty. A také na nečekaný a náhlý konec. Což ale neznamená, že je to špatně...(6.7.2009)

 • sumperacek
  ***

  Příběh postavený pouze na dvou pilířích: Tragédie utonulých Albánských uprchlíků a krevní msta.(7.7.2009)

 • Bluntman
  ***

  (CINEMA MUNDI 2010) Průměrné hodnocení odpovídá rozpolcenosti filmu, který vylíčení typicky albánského venkovského folklóru se všemi náležitostmi intenzifikuje žánrovými postupy thrilleru, aby se v závěru přespříliš unáhleně rozhodnul pro to druhé. ŽÍT! je nekoncepční záležitost, která jako úvod do albánské problematiky krevní (po)msty slouží docela dobře, ale svým příklonem k městskému thrilleru působí závěrečné věnování nechtěně komickým dojmem, nabourávajícím pietnost předchozí cca. hodiny a čtvrt. To ale není problém pouze tohoto filmu, ale i valné většiny ostatních uvedených na Cinema Mundi: dotýkají se velkého tématu, ale zpracovávají ho jako žánrovou podívanou, aby byl pro diváka stravitelnější. Výsledkem pak není ani uspokojivý napínák, ani umělecký "dokument", nýbrž hybrid stojící za pozornost jako svědectví o mentalitě určitých národních kinematografií.(28.2.2010)

 • iamek
  ***

  Průměrné drama z prostředí Albanského venkova. Nic víc, nic míň. [44. MFF KV 2009](12.7.2009)

 • bassator
  ***

  44th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2009 - Nepovedený pokus o nějaké drama, jestli mělo někoho zasáhnout tak mě určitě né... - 50%(6.7.2009)