Lúčnica - 60 rokov krásy

(TV film)
Dokumentární / Hudební
Slovensko, 2008, 82 min

Hlavný program, venovaný 60. výročiu súboru Lúčnice. Na úvod je zaradený restrospektívny film, mapujúci úspech Lúčnice v rokoch 2008 – 1948. Hlavná časť pozostáva z pätnástich pravých, nefalšovaných slovenských folklórnych tancov. V roku 1948 skupina nadšených mladých ľudí z Národopisnej skupiny Živena po prvý raz verejne predstavila svoje umenie v samostatnom programe. Toto vystúpenie dalo základ vzniku Lúčnice - jedného z najúspešnejších slovenských umeleckých telies. Stalo sa fenoménom, ktorý pôsobí ako kultúrny veľvyslanec našej krajiny. V jeho radoch sa už vystriedalo vyše dvetisíc členov a mnohé z týchto mimoriadnych osobností dosiahli celosvetové uznanie. (oficiální text distributora)

Autogram

Skutočná krása, výkladná skriňa slovenského folklóru. Aj režisér Ďurovčík si dal záležať na výbere toho najlepšieho z Lúčnice. Škoda len toho záznamu v neširokouhlom formáte. Z tancov som sa nejako viac sústreďoval na tanečnice. Ako v dokrútke povedal Karel Gott, na šesťdesiatku tie dievčatá vyzerajú veľmi dobre. ()

slunicko2

Folklór ve špičkovém provedení. 1)  Působivá choreografie dává vyniknout půvabu lidového umění v různých podobách. Je vskutku radost podobné vystoupení sledovat._____ 2)  Genderová poznámka. Ve vystoupeních Lúčnice je svět pohlaví jasně rozlišen. Chlapi jsou chlapi a ženy jsou ženy - v taneční choreografii, ve zpěvu, v oblečení, ve vzájemné interakci. Pro třetí, čtvrté, páté... (dál počítej do libosti) pohlaví tu očividně není místo. Prostý a jednoznačný svět dává pocit jistoty a bezpečí. ()