Forgotten Bird of Paradise

Dokumentární / Krátkometrážní
Velká Británie, 2009, 27 min

Dominic Brown

Dominic Brown

Dokumentárny film natáčaný tajne na území Západnej Papuy poskytuje zriedkavý a vzrušujúci pohľad na dávno zabudnutý zápas o slobodu ľudí Papuy od nadvlády Indonézie. Už 45 rokov tam prebieha trpký boj za nezávislosť medzi domorodými Papuáncami a okupujúcim indonézskym režimom, prevažne nepovšimnutý vonkajším svetom. Odhaduje sa, že odkedy sa začala okupácia územia, bolo zabitých prinajmenšom 500 000 Papuáncov. Tisíce ďalších sa stali obeťami porušovania ľudských práv alebo "zmizli" kvôli ich podpore Hnutia za nezávislosť.
Film poskytuje zriedkavý a dojemný pohľad na dávno zabudnutý boj a odhaľuje ako pružnosť a odhodlanie ľudí Papuy za slobodu horí silnejšie než kedykoľvek predtým. (sator)

lubospoti

Dokument,který se nás snaží přesvědčit,abychom nebyli lhostejní k osudům domorodců na území Západní Papuy.Ty už dlouhá léta vyvražďuje indonézská armáda.Filmaři si získali důvěru původních obyvatel a natočili unikátní záběry.Bohužel se v současnosti takovéto boje neodehrávají pouze v této oblasti,ale takřka po celém světě.Ať už ve větším nebo menším měřítku. ()

whack

Pohľad na štátny terorizmus indonézskej armády, ktorá vyvraždila stovky tisícov domorodcov v Papue, aby sa zmocnila prelesov a vpustila tam drevárske mafie. Človek nemôže nemať sympatie k rebelom. Veď čo iné zostáva občanom v štáte, ktorý ich vyvražďuje? ()

• Snímek získal v roce 2011 ocenění pro nejlepší dokument na DAM Festivalu krátkých filmů v USA. (Dragoni)