Kosmos (festivalový název)

Cosmos

Španělsko, 2007, 99 min

Diego Fandos

Javier Agirre

Strašně nevyrovnaný, ale zajímavý film, který má své vysloveně světlé stránky, ale i stránky, které by člověk raději rychle obrátil. Mezi ty první určitě patří výkon hlavní ženské představitelky a motiv "zapomenutého" kosmonauta, který příběh hezky pojí. Mezi ty druhé zase častá knižnost, nepřirozená strojenost dialogů a naprosto zbytečné zahlcení motivy. Méně by bylo více. Každopádně Fandosův Cosmos je velmi přívětivým místem, místem, které oproti chaosu a odcizenosti staví poměrně nadějné momenty propojení a řádu. Škoda, že je tvůrce až příliš prostořeký a vše co říká, rád i estetizuje. Takhle jeho dílu chybí prostor pro gradaci a jemnější paletu emocí. Až příliš tlačí na pilu, až příliš touží po oduševnělosti a zvláštnosti. Dost mi tu chybí onen talent spojit metaforickou rovinu s realismem filmového obrazu, ono znepokojivé sousedství věcí a symbolů, jakého s lehkostí dosahuje např. Pedro Almodóvar. U Fandose zeje mezi nebem a zemí dost velká propast a tu se filmu úplně nedaří překročit.(19.2.2010)