Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Dokumentární
  • Krimi

Recenze (2 048)

plakát

Mezi COOLky (2022) (pořad) odpad!

Dobře, že televize dává prostor postiženým, ale bohužel to poškozuje i mozek náhodného diváka. Důsledně retardovanej hereckej workshop s random nastřiženým smíchem.

plakát

Seveřan (2022) 

Seveřan je ten typ filmu, ze kterého nejspíš budu tím víc zklamaný, čím víc času uplyne od projekce. Robert Eggers pro mě nikdy nebyl vypravěč, spíš mistr atmosféry a zlovolný imprese. To nejlíp funguje i tady, ve spojení se skvělou pohanskou hudbou to místy je nádherně masitej rituál. Bohužel příběhu moc nepomáhá ani Sjón, který scénáře píše jako sošné mytické výjevy bez čitelného oblouku a katarze. To dělení do kapitol dost kulhá, dramaticky je to citelně nedomrlý a bohatá vizuální mytologie je občas krapet plochá. Vrchol je pro mě kreace Kidmanky, která má sice vizáž moderní ženy, ale v očích má všechny démony severu. To samé platí o Skarsgårdovi. Takhle měl vypadat Tarzan. V kostce hrozí, že na tenhle film, stvořený přesně pro mě, pozítří zapomenu. V mým srdci pořád víc zůstane zaseklej Refnův Viking fetiš Valhalla Rising.

plakát

Ježek Sonic 2 (2022) 

Takový ten ideální případ filmu, kdy se báječně bavila obě děcka i fotr, který cení narážky na Borata a vlastně si užije i ten třeskutě jednoduchý model čórovačky všech základních superhrdinských klišé. Jo, na zápletku Sonica 2 by fakt byl ubrousek až zbytečně štědrá plocha, ale nic naplat, Fowler opět vytvořil svižnou a jedlou rodinnou zábavu, která neztrácí dech a dokonce má i něco jako emoce. Při tom počtu kanálních videoherních adaptací si troufám říct, že oba Sonicové jsou asi jediné filmy, které úplně v pohodě obstojí. Na nic si nehrají a jsou stejně bezstarostné jako ta modrá ježatá svině v teniskách. A hlavně: mají Jima Carreyho, jehož výkon to v pohodě utáhne.

plakát

Jimmy Savile: Britský horor (2022) (seriál) 

Samozřejmě škoda, že se toho ten zmrd s vzezřením degenerovanýho panoše z Monty Python nedožil, ale to je malá piha na kráse precizního a detailního dokumentu, který do detailu zkoumá kult a postupnou mocenskou imunitu jedné celebrity. Nic jsem o Savilovi nevěděl, takže dokument nesmírně cením. Je dramaturgicky výtečně postavený (s drobnou výhradou k některým opakováním) a druhý díl je velmi silný výpovědmi obětí i tím, jak se najednou loajální láska k "jednomu z nás" obrátí na zhnusení. Tenhle britský horor ale precizně odhaluje, jak velké pokrytectví stojí za celou řadou protekčních zvrhlíků. Savile je zrůdně fascinující, svou lidovou fasádou, sítí institucionálních ochránců i otřesným vředem bigotního katolictví. Když už nevěřím v peklo, ať se aspoň hezky smaží v podobně dobře odvedené investigativě.

plakát

Podezření (2022) (seriál) 

Pravděpodobně nejlepší veřejnoprávní seriál všech dob. Nepříjemný, moderní režií i vyprávěním, vtahující právě proto, že se nesnaží lézt líným konzumentům do análu. A konečně taky všechny herecké výkony naprosto trefené a v případě ústředního kvartetu neuvěřitelně intenzivní. Víc podobného draslíku rovnou do žíly těm diváckým ležákům otupělým dalšími a dalšími detektivkami!

plakát

Důvěra se nevyplácí: Hon na krále kryptoměn (2022) 

Poněkud ubíjející přehlídka mluvících nerdích hlav a redditový kachen v různé úpravě. Sewell se tady i vinou trochu statického virutálního materiálu nepřiblížil svému drivu z Bad Sport a i přes fascinující příběh je to taková burza spekulací a marné hledání nějakého dramatického tahouna.

plakát

The Batman (2022) 

Komorní, skličující, gotické noir emo, které místy vypadá jako noční můra světloplachého sociopata, na jednu stranu osamělého, na druhou stranu vrženého do klaustrofobického prostoru, kde se právo a zločin objímají tak těsně, že je nejde rozlišit. Na skoro fincherovský thriller je navěšené chytře upravené origin story a příběh o člověku sežraném pomstou. Je to pomalé, místy hnané na maximální efekt, opřené o famózního Riddlera… tři hodiny mi nepřijdou jako problém, Reeves to totiž valí precizně, těžkotonážně a narozdíl od Snydera to není maškarní na spodek mrtvých manekýnů, ale pořád lidské drama - i když třeba proti Nolanovi zjednodušené. Patyzón do role sedí skvěle, hlavní deviza je ale Paul Dano jako král incelů. Reeves doručil podobně svéhlavý autorský projekt jako nedávno Villeneuve. Pro mě stokrát lepší než komicky depresivní šaráda Joker a o několik levelů nad DC zmetky poslední dekády. Konečně ta temnota dejchá, jizvy se nehojí a krysy hryžou do masa.

plakát

TBH (2022) (seriál) 

Omg TBH WTF. Doufám, že cílovka se tomuhle topornýmu cringefestu směje. Hodně skřípavej hereckej workshop.

plakát

Domácí tým (2022) 

Rozpačitá přetahovaná mezi rodinným sportovním dramatem a bláznivou komedií. Nakonec z toho není ani jedno, spíš takový sympaticky nablblý guláš. Filmy o ponorkách a nejlepším sportu na světě u mě ale mají protekci.

plakát

Masaryk (2016) 

Nefunkční jako psychologické i politické drama, i když se to strašně snaží polidštit před a pomnichovské události na úroveň reálného osobního traumatu. Ten film je mechanický, toporný, suše ilustrativní (rámování politiky profánními zábavami a pak operou, omg), neživotný a nepříliš pronikavý. To nejzajímavější na něm není doslovné drama z blázince, ale pohled do zákulisí diplomacie... tam bych tomu pár náznaků zajímavých momentů přiznal, bohužel jako celek je to nefunkční patchwork různých postupů a žánrů.

Reklama

Reklama