Reklama

Reklama

Jak zachránit kosatku Lunu

  • Kanada Saving Luna
všechny plakáty

Obsahy(1)

Luna žila se svou rodinou ve společnosti kosatek, které tráví léto v mělkých vodách u západního pobřeží Severní Ameriky mezi Kanadou a Spojenými státy. Tato populace je v současné době vážně ohrožena. Zbylo z ní pouhých devadesát kosatek. Příčinou jejich úbytku je nedostatek potravy. Ryby, kterými se živí, odsud postupně mizí vinou lovu, znečištění a hluku motorů. Ale navzdory těmto nepříznivým okolnostem kosatky urputně bojují o přežití. Žijí ve společenství, které by se dalo nazvat širokou rodinou. Spolupracují, hrají si, dotýkají se navzájem. Na dálku spolu komunikují voláním a pískáním. Kosatky mají stejně silné sociální vazby jako my. Jejich touha po společnosti je možná dokonce ještě silnější než u člověka. Izolace od ostatních kosatek jim může způsobit vážné psychické problémy. Vědci sledují místní kosatky více než čtyřicet let. Díky značkování je všechny dokonale znají. Když se tato malá kosatka narodila, dostala označení L-98 a jméno Luna. Lidé z pobřeží Kanady i Spojených států, kteří mohou tyto kosatky pozorovat každý den, si všimli, že Luna je samostatnější než ostatní mláďata jejího druhu. Některé se drží poblíž matky, jiné jsou spíš jako Luna. Ale ona je přece jen extrém. Potuluje se tu sama a navazuje kontakt s každým, koho potká. Bylo to nejzvláštnější mládě kosatky, jaké kdy bylo sledováno. A celý její příběh je unikátní. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (6)

Andre3000 

všechny recenze uživatele

A pak si opět člověk dokáže uvědomit tolik věcí...že ke štěstí stačí tak málo...že i zvířata mají své city...že přátelství se nedá koupit a může být naprosto vším. ()

Elisebah 

všechny recenze uživatele

Krásný příběh o vztahu člověka a kosatky. Ale s dost smutným koncem - měla jsem slzy na krajíčku. Moc povedený dokument ()

Paserak 

všechny recenze uživatele

někam přijedeš na 3 týdny a zustaneš tři roky....najdeš životního přítele aniž promluvíš slovo. velmi...velmi poutavý příběh. Skoro pohádkový...a zasazen do překrásné divočiny. Dojemné... ()

Reklama

Reklama