Rakev na přání

Ghana: Coffins to Order

Rakva na prianie

Dokumentární

Francie, 2010, 53 min

Tak tento dokument ma prikoval k televíznej obrazovke na dobrú trištvrte hodinku. S prvoti som si myslel, že ide o žart? Neskôr som spoznal aspoň cestou obrazu čo to o tradícii a zručnosti majstrov práce s drevom a časti kultúry tejto africkej Ghany. Určite je to svetový unikát vo výrobe "rakiev na prianie" a ich celosvetový dopyt a predaj cez internet. Moje hodnotenie je veľmi vysoké, dal by som plných 5* keby ma nezarazila tá časť dokumentu kedy finálny produkt bol reálne už použitý k svojmu účelu a umiestňovaný do zeme, kde vačšinou bola vykopaná rozmerovo menšia jama a miesto jej zväčšenia radšej účelovo poškodili, usekli či ulomili vytŕčajúcu časť tvorivej práce majstrov tohto remesla, ktorý práve tieto koncové časti detailne ručne opracúvali(7.8.2011)

Už počas sledovania dokumentu si určite každý položí otázku : "Aký predmet vystihuje moju osobnosť a akú rakvu by som si dal urobiť ak by bola takáto možnosť?" Dnes je možné takmer všetko, ak je dosť peňazí samozrejme, ale u nás nieje taká tradícia. Nikomu ale nič nebráni porušiť ju. A, že kam po rakvu? Najlepšie do Ghany. 80%.(24.7.2011)

Režie: Philippe Lespinasse.(28.8.2014)

Rakev ve tvaru sama sebe?? V Ghaně je vše možné. Orig. název: Ghana, sépultures sur mesure(4.9.2012)