Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Dobrodružný

Recenze (3 099)

Južná pošta (1987)

Príbehovo aj herecky ma to uspokojilo, je to zručne a príťažlivo natočené. Obrovský problém som videl v dialógoch a podľa toho čo čítam rozhodne nie som sám. Príliš strojené, zdobené jednoducho neprirodzené, takto rozhodne neznie bežná hovorová reč niekde zapadlej dedine, rozhodne nie. Asi to písal nejaký básnik... Ako ukazuje aj tento film,aj tak často zabúdaná, pre mnohých nepodstatná vec akou sú dialógy dokáže rozhodiť hodnotenie inak celkom slušného filmu. 60%.

Vězeň (2018) (TV seriál)

Mám rád filmy z väzenského prostredia, mexikáncov i španielčinu, preto padla voľba na tento seriál na netflixe. Seriál má svoje muchy, prvé 2-3 diely ma nijako zvlášť nechytili, ale postupne som sa do toho slušne zahryzol. Najväčší omyl je hlavná postava, herec fešák ale s nulovou charizmou. Väzenské filmy mám rád hlavne pre širokú paletu rôznych ksichtov a pošahancov všetkého druhu. Najviac sa mi páčil väzenský boss Tavaress, fakt dobrý týpek, skvelý chraplák v hlase a hneď po ňom úžasný idiot a magor v jednom - Santito, ktorý občas nie je tak blbý jak vyzerá. V menších úlohách potom ďalšia kopa zaujímavých mexických chlapíkov, počnúc šéfom "La union" až po jeho sluhu -trpaslíka, ktorý sa neustále škeril a možno aj preto tak škaredo skončil. Zopár scén je správne krvavých, no vytkol by som veľmi podradne natočené pästné súboje, myslím na dnešné pomery, keď už vyzerajú podstatne reálnejšie. Konkrétne súboj medzi hlavnou postavou a dozorcom a neskôr Číňanom. Tieto súboje vyzerali ako z 80-tych rokov. Žiadna dynamika, krv, z niektorých záberov je očividne pomalé naznačovanie úderov, akoby sa herci báli ísť do toho naplno. 1. séria sa dá odsledovať ako samostatná jednotka, je to viacmenej ukončené, samozrejme je tu ešte zopár nedoriešených detailov, aby mohlo vzniknúť možné pokračovanie. Dúfam, že vznikne, Tavaress by mi chýbal...80%.

Ben Hur (1959)

Skvelý, výpravný veľkofilm, na ktorom už vidno trochu zub času, ale príbeh to má skvelý. Cesta Ben Hura za pomstou je dlhá, ale naozaj zaujímavá, pretože vyše 3 hodinový film dáte bez problémov na jeden záťah. Videl som to už pomerne dávno, mal som na film už dlhší čas chuť, preto mi repríza na STV1 i s dobrým českým dabingom prišla vhod. Film som si parádne užil, rovnako povestné preteky, ale nečakane najviac na mňa zapôsobila scéna tajnej návštevy matky a sestry v údolí malomocných. Fakt by som rád videl remake, ale poctivý, režírovaný niekým, kto to naozaj myslí vážne s dôrazom na príbeh a úctou k originálu. Jasný plný počet. 100%.

plakát

Tenkrát v Kalifornii (2017)

Už je to nejaký čas, čo som dal Willisovi šancu. Asi je jasné, že Willis už má to naj obdobie dávno za sebou, ale ako dokazuje aj tu, stále na to má, pokiaľ mu režisér nehádže klacky pod nohy ako aj v tomto prípade. Postavičky prichádzajú, odchádzajú, občas to chce byť vtipné, ale akosi to nejde. Keď sa prvý krát objavil J. Goodman, logicky som si myslel, že tu bude hrať nejakú dôležitejšiu postavu, no to som si len myslel. Pozrieť sa to dá, ale je to taký nefungujúci zlepenec, v ktorom vás to väčšinu času veľmi nebaví, ale občas nejaká scénka vystrelí a tak namiesto toho aby ste to vypli, sledujete to znudení ďalej. Sľubovalo to veľa, no hrá sa to na oveľa kvalitnejší film, než v skutočnosti je. Váhanie v hodnotení medzi 2 a 3* vždy vyriešim otázkou - "pozrel by si si to znova?" Ak nie, jednoznačne 2* . Willisa mi začína byť fakt ľúto, prajem mu hit, ale toto nie je ten prípad. 40%.

plakát

Koruna (2016) (TV seriál)

Chvále a vysokému hodnoteniu som neodolal a tak som sa i napriek tomu, že ma kráľovská rodina nezaujíma pustil do sledovania. Musím potvrdiť, že chválospevy sú oprávnené a chytilo ma to rovnako. Tvorcovia k seriálu pristúpili veľmi zodpovedne. Keby to bolo iba o kráľovskej rodine asi by to bola trochu nuda, ale my sledujeme komplexný pohľad na vtedajšiu dobu so všetkými problémami aké mali. Spoznávame Churchilla, skvelý J. Lithgow, i všetkých premiérov po ňom, vrátane M. Thatcherovej. Rodinné problémy sú pretkané tými spoločenskými ako napr. inflácia, atentáty IRA, smrtiaca hmla, banícke stávky či zosunutá hora, ktorá zasypala malé mestečko. Casting veľmi dobrý, veľmi som si obľúbil C. Foy, no po dvoch sériách prišiel šok. Príbeh pokračuje, no sú vymenení kompletne všetci herci, čo som dlho nevedel prekusnúť. Po 5-6 dieloch som si však zvykol a nakoniec súhlasím, že som si tváre obľúbil rovnako, no nedá mi aby som sa neopýtal...To všetko stroskotalo na práci maskérov? Dnes dokážu neuveriteľné veci, takže určite by dokázali urobiť 70-80 ročnú Claire Foyovú. Všetky série pekne kvalitatívne vyrovnané. 100%.

Útěk z Pretorie (2020)

Musím sa opakovať po priateľovi Big Bearovi, no ani mne D. Redcliffe nikdy ako herec nesedel a asi ani nebude, dokonca som nevidel ani jeho svetoznáme "Potterovky"(okrem dvoch). Nikdy ma to skutočne nechytilo. Rovnako však musím uznať, že si ako herec vyberá zaujímavé filmy, dokonca má popri nich aj šťastie na zručných režisérov, takže akceptujem a rešpektujem ho. Útek z Pretórie je určite divácky atraktívny film, túžba po slobode je zakódovaná v každom z nás. Shawshank to síce nie je, ale určite si naň pri sledovaní spomeniete. Prostredie, atmosféra i herecká stránka, to všetko slušne klape a nájde sa aj zopár napínavých momentov. K odvahe je potrebná i poriadna dávka šťastia. Klúč sa mohol kedykoľvek zlomiť a ostať v zámku poriadne zakliesnený a to by bol koniec ich snahe. Dalo sa to natočiť lepšie? To sa dá vždy, ale i tak pekné štyri hviezdy. 80%.

Pod bodem mrazu (2021)

Oproti väčšine som hviezdu pridal a to hlavne z dôvodu, že takmer celý film si drží slušné napätie, ktoré sa odohráva na pomerne malom priestore. Mám rád komornejšie ladené filmy, navyše slušná zbierka magorov v jednom aute, k tomu moja obľúbená španielčina takže nie, nesťažoval som sa. Ako poniektorí píšu, ksichtík J. Gutiérreza by sa skôr hodil na zápornú postavu alebo min. rozporuplnú, ako ukázal v lepšom filme Mokrina. Má to pomerne nepredvídateľný dej aj preto som si film užíval, no ako mnohí naznačili vo svojich komentoch záver ich sklamal. Ja by som ho aj bral až na malý, ale podstatný detail. /Spoiler/ Prečo musel dobrý človek vraždiť, dokonca svojich bývalých kolegov, aby v závere oznámil, že mladého hajzlíka by čoskoro prepustili?! Mohol počkať a kľudne si ho odchytiť po prepustení, bez vraždenia a riskovania, že mu to nevyjde. Aj z toho sa dalo vycúvať, napr. mám vážnu nemoc, ostáva mi pár mesiacov života, nechcel som to prešvihnúť, blá, blá,..., to by som ešte bral. Nezvládnutá motivácia a plánovanie hlavného záporáka je trochu problém, ale inak som ten záver bral a pozdával sa mi. Brokovnica je brokovnica...70%.

The Silencing (2020)

"Otec hovoril, že ste kedysi boli najväčším zabijákom zvierat v kraji..." Iba nedávno mi Kanaďania spríjemnili večer dobrodružným thrillerom Alone, aby nám po chvíli dopriali čosi ešte lepšie. Nikolaja mám rád, tieto postavy mu sedia. Film má slušné napätie i dobrých hercov a príroda sama o sebe dotvára slušnú atmosféru. Záver "sme si kvit", v ktorom Nikolaj dáva šerifke jasne najavo, že mu nemá do toho čo kecať som vážne bral a v duchu som si vravel ok, fajn chlapský, logický a po mnohých zbabraných záveroch v iných filmoch naozaj dobrý záver. 80%.

Červená tečka (2021)

Mám rád dobrodružný film, tento je navyše mixnutý thrillerom, drámou i soft hororom. Keďže to robili Švédi, utešoval som sa, že to bude dobré, ale výsledok nebol o nič lepší než to, čo vo veľkom chrlí USA alebo Kanada. Motivácia "hlavného záporáka" je jasná a nespochybniteľná, ale s tým susedstvom to už bolo trochu moc. Ani hlavná dvojica mi nijako zvlášť nesedela. Navyše tá červená bodka... Prečo vlastne strieľal, keď neskôr dáva jasne najavo, že chce aby trpel?? Keby niekoho trafil, nebolo by čo pozerať...ok. Nič originálne, nič čo by sme už nevideli inde, navyše ako celok iba v priemernej, ale stále pozerateľnej kvalite. Dve hviezdy by asi boli prísne, takže slabé tri. 50%.

Za čárou (2021)

Nie som si istý či to bolo až tak nezáživné alebo ma zmohla únava, ale za celú stopáž ma nechytila ani jedna scéna, ani akčná ani konverzačná. Podľa hodnotenia však vidím, že nie som sám. Príšerne som sa nudil a nebavilo ma to. Triky ok, ale v nudnom príbehu sú bezvýznamné. Čo to vlastne malo byť? Nová variácia na terminátora? Po hereckej stránke ma taktiež nikto neoslovil, takže na klasickú otázku, ktorú si kladiem pri hodnotení - "Pozrel by si si to znova?" , odpovedám určite nie. Preto 40%.