Reklama

Reklama

Johnny Cash: Live at Montreux 1994

(koncert)
  • USA Johnny Cash: Live at Montreux 1994
všechny plakáty
Hudební / Dokumentární
USA, 2010, 55 min

Obsahy(1)

J. Cash spolu s Hankem Williamsem je králem americké country, proslul přesahem do gospelu, folku i rocku. Spolupracoval s Elvisem, Dylanem, U2, Tomem Pettym a dalšími. Nahrál více než dvěstě alb. Hej průvodčí a Plač, plač, plač - to byly Cashovy první úspěšné písničky. Následovaly kriminálnické songy: Blues Folsomské věznice a Sekám dobrotu. Počátkem šedesátých let byl závislý na alkoholu a amfetaminech. Až v roce 1964 se vrátil písní Ohnivý kruh, ale pak ho v El Pasu zavřeli za to, že pašoval drogy v pouzdře na kytaru. Ze dna tehdy Cashe vytáhla členka slavné skupiny Carter Family June Carterová. Cashův comeback potvrdily jejich dueta: Jackson a Kdybych já byl truhlářem. V 70. letech nahrál více hitů, například Nedělní ráno, Muž v černém a tematická alba - o indiánech, pistolnících, o hornících a stavbařích železnic, také o bibli a Jesse Jamesovi. Hrál v řadě filmů do té doby, kdy lékaři u Cashe diagnostikovali Shy-Dragerův syndrom. Choroba pak byla zastavena, a tak jsme před pár lety mohli "muže v černém", který má navíc po operaci srdce, přivítat i v Praze (poprvé zde koncertoval v roce 1978). 90. léta znamenají pro Cashe jeden triumf za druhým. Stárnoucí countryový král ve spolupráci s heavy metalovým producentem Rubinem, nahrál tři mistrovská, netradiční alba. Jedno, realizované v Rubinově a Cashově pokoji, pouze s akustickou kytarou. Druhé s folkrockovou skupinou Toma Pettyho The Heartbreakers a poslední: živé improvizované televizní vystoupení s Williem Nelsonem. Svět se dočkal takových perel, jakými jsou Cashovy interpretace písní Leonarda Cohena, Toma Waitse nebo hardrockových Soundgarden. V sedmašedesáti Cash dosáhl interpretačního mistrovství. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (7)

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Zvukaři tohohle koncertu by za úvodní písně, kdy Cashův hlas téměř není slyšet, potřebovali dostat za vyučenou (stejně jako režisér a kameramani, kteří podle toho, jak unylou práci odvedli, snad spali). Jakmile však muž v černém popadne černou kytaru a spustí pár písní z tehdy čerstvého alba American Recordings (I), je to hned mnohem, mnohem lepší. Mimochodem zdejší oficiální distributorský text... To je vážně síla. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Dávám jen 3*. A proč? Hlavně protože zase nezazněly moje oblíbené! Celkově se však jedná o velmi pěkný koncert s trochu starším Johnnym Cashem, což vůbec ale vůbec nevadí. ()

jurama525 

všechny recenze uživatele

No na pokraji nevim . Samozřejmně v tu dobu už nebyl nejmladši . Do koncertu dal ale naprosto vše a i v takto pokročilem věku naprostá jednička. Doporučuji všem fanouškům . ()

revere 

všechny recenze uživatele

Jeden z průměrných videozáznamů koncertů Johnnyho Cashe. Ten, už dávno ne tak démonicky drtivý, jako byl v padesátých, šedesátých a částečně i sedmdesátých letech a ještě ne tak temně osudový, jakým se stal ve famózním závěru své kariéry, podává standardní výkon. Kapela hraje příliš profesorsky a v některých fázích programu se zdá, že hudebníci jsou myšlenkami jinde, než jsou jejich prsty, jejich publikum a možná i jejich šéf. Ve srovnání s přelomovým koncertem na rockovém festivalu v Glastonburry, kde Cash vystoupil ve stejném roce, je to jen padesátiprocentní odvar. (V rozporu s oficiálním doprovodným textem, Johnny Cash za život nenahrál více než dvěstě alb, natočil jich zhruba stovku, ale i tak je to úctyhodné číslo. Jak ovšem, proboha, dospěl distributor k názoru, že I Walk The Line, v diskutabilním překladu Sekám dobrotu, je "kriminálnický song"?) ()

Reklama

Reklama