Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Krimi

Recenze (4 084)

Kyslík (2021)

I přes všechny překvapivé události filmu sice chybí něco, kvůli čemu bych si ho chtěl pustit podruhé, nicméně dobrý film to rozhodně je. Jen mohl být o deset patnáct minut delší, neboť v závěru dochází kromě hlavní hrdinky dech trochu i příběhu. Mélanie Laurent je výborná, Alexandre Aja využívá stísněný prostor kryokomory tak, že se vám neomrzí, a velmi mě bavil nevyzpytatelný počítač MILO, který sice dokáže provést skoro jakýkoliv příkaz, ovšem teprve poté, co se mu o něj správně řekne. Pointu možná odhadnete, ano, ale jde hlavně o atmosféru, a ta je skvělá.

plakát

Jupiter's Legacy (2021) (TV seriál)

Kdyby někdo zfilmoval moji oblíbenou Černou palici, chtěl bych, aby výsledek vypadal přesně takhle. Prostě jako superhrdinský seriál, který nezapomíná na to, že superhrdinové jsou taky lidé a mají problémy jako každý druhý. Zaletět si k Marsu? Dobře, ale cestou zpátky se stav v čistírně. A tak podobně. Když jsou dobré postavy a dobrý scénář, člověka pak baví obě ty polohy, a to se Jupiter's Legacy povedlo. Ve výsledku je sice první série hlavně příprava na druhou, v níž se to patrně (podobně jako třeba v Doom Patrol) rozjede do ještě větších obrátek, ale bavil mě každý díl, ať už se odehrával v současnosti nebo ve třicátých letech, kde tvůrci zrod superhrdinů vyprávěli pomocí stoprocentně lovecraftovského příběhu. Tohle se Netflixu vážně povedlo.

Pařba ve Vegas (2009)

Pubertální komedie, akorát puberťáky vyměnila za dospělé. Na každý dobrý vtip (rozhodně tam jsou) připadá jeden špatný, takže výsledek, ačkoliv mě nijak zvlášť nenaštval, je prostě průměrný.

Buď připraven! (1923)

Parádní podívaná o téměř sto let nazpět, kdy všechno bylo tak nějak hezčí a lepší. Nebo to tak alespoň vypadá. Je to vlastně dokument s dějem. Krásné záběry Prahy i přírody, patřičně klukovský příběh skoro foglarovského typu, jen bez pořádných hrdinů, propagace ušlechtilé skautské myšlenky, tehdy deset let mladé a tak krásné. A hudba Wabi Experience tomu moc sluší.

plakát

Co jsme viděli, co jsme slyšeli (2021)

Vypadá to na jeden z nejklasičtějších hororových příběhů - rodina se nastěhuje do domu, ve kterém se "něco" stalo, a není tam sama. Jenomže ve výsledku to je o dost víc než to. Atmosféra postupně houstne, ukazuje se, že máloco je doopravdy tak, jak jste si mysleli před deseti minutami, a kdo ví, nakonec bude nadpřirozeno třeba tím posledním, čeho se bát. Amanda Seyfried je dokonalá.

Rodina na baterky (2021)

Bezvadný animák. Zběsile vtipný, ale zároveň pořád o něčem, nejen o té zběsilosti. 3D animace hravě kombinovaná s 2D vypadá krásně, a pokud si v několika momentech vzpomenete třeba na Úžasňákovy, nebude to ani trochu nařčení tvůrců z kopírování, nýbrž ta nejlepší možná pochvala. A abych nezapomněl, úžasný dabing Dannyho McBrida, Mayi Rudolph, Olivie Colman a dalších. Že to trvalo skoro dvě hodiny (jako dnes téměř všechno), mě vůbec nenapadlo.

plakát

Sherlock - Poslední případ (2017) (epizoda)

Docela to i šlo... Dokud se z toho nestalo Saw a já si nezačal přát, ať to skončí co nejrychleji než se to ještě zhorší. Sherlock se během čtyř řad pozoruhodně proměnil. Nemyslím tím jen ústřední postavu, která se z výstředního, brilantně uvažujícího asociála stala naprostým psychopatem nebezpečným sobě, blízkému i širokému okolí, ale myslím tím celý seriál, který se z něčeho nečekaně úžasného stal něčím nečekaně nepovedeným. Nemám vztek, ale jsem hodně zklamaný. Nicméně k prvním dvěma řadám se budu rád vracet. Ty byly fajn, díly na sebe navazovaly a vzájemně se nevyvracely.

plakát

Sherlock - Skomírající detektiv (2017) (epizoda)

Toby Jones je výborný padouch, jenže tenhle díl si ho nezaslouží. A pokud nebudete kroutit hlavou nad plánem na Johnovu záchranu ani nad odhalením kdo je kdo, asi vás v životě nerozhází vůbec nic a můžete jít poučovat zenové mistry o klidu. Ano, líbily se mi Sherlockovy drogové scény a vůbec celá ta část se zničeným detektivem, který dohání vlastní mozek, nicméně připadalo mi to jako pro úplně jiný seriál. Mrzí mě to, ale na poslední díl Sherlocka se těším hlavně proto, že bude poslední.

plakát

Sherlock - Šest Železných dam (2017) (epizoda)

Předchozí řadou mě tvůrci Sherlocka dohnali k tomu, že jim teď nic nevěřím, a to ani smrt jedné z hlavních postav. No a pokud ta smrt měla být tím nej, co se v tomto dílu stalo, tak pardon, nepovedlo se. A přitom to začínalo tak dobře, ozvěnami první řady, vypadalo to na docela pěkné pátrání, jenomže pak se všechno zkomplikovalo, překombinovalo a v závěru zmíněným zvratem zazdilo. O nejlepší scénu se nepostaral ani Sherlock, ani Watson, ale jejich půjčený pes.

plakát

Sherlock: Přízračná nevěsta (2015) (TV film)

Od speciálu jsem čekal prostě dobový příběh se stejným obsazením. Nicméně Přízračná nevěsta je nakonec takový podivný hybrid, který navazuje na konec třetí řady a přibližuje nás řadě čtvrté, aniž by se v něm ovšem stalo cokoliv důležitého. Je to tedy opravdu jen taková zdrogovaná hříčka, která se nebere vážně, což je docela sympatické, ale zároveň je kvůli cestování o sto let zpět, dopředu, zase zpět a zase dopředu až zbytečně zmatená. Arthur Conan Doyle by asi radost neměl.