Královský hrad Písek je v českých poměrech výjimečný, protože byl od prvopočátku koncipován jako městský hrad a plánovaný tak, aby zapadl do půdorysu nového města. Příběnice založil v první polovině 13. století jihočeský rod Vítkovců jako demonstraci bohatství a moci. Ves Dobronice založili místní vladykové koncem 12. století a počátkem 14. století tu vybudovali také stejnojmenný hrad. I když se to dnes zdá neuvěřitelné, není to tak dávno, co se uvažovalo o tom, že by měl být silně poškozený soběslavský hrad stržen. Nakonec se naštěstí našly peníze, a díky originálnímu architektonickému nápadu se podařilo hrad nejen zachránit a opravit, ale i znovu včlenit do života města. Hrádek Purkarec, Karlův Hrádek, Karlshaus nebo jen Hrádek, to jsou přízviska pro romantickou zříceninu gotického loveckého hrádku z druhé poloviny 14. století, který nese jméno svého zakladatele krále a císaře Karla IV. I když má dnes Bechyně ryze zámecký charakter, nelze ho na cestě krajinou příběhů českých hradů minout, protože jeho historie má bohaté kořeny právě ve středověku. Zatouláme se i do krajiny zaniklých hradů a pokusíme se vypátrat, kde se nacházely Fuglhaus, Myšenec a Kardašova Řečice. (Česká televize)