Achnaton a Nefertiti: Královští bohové Egypta (TV film)

Akhenaten and Nefertiti - The Royal Gods of Egypt

Dokumentární

Velká Británie, 2002, 50 min

Tilman Remme

Ed Mash

Čím více dokumentů jsem o starověkém Egyptu viděl, tím mám větší pocit, že o něm vím stále méně. Fakta, která se dříve zdála být neochvějnou pravdou dostávají trhliny, a na světlo so vynořují informace nové (často pouze ve formě domněnek). A přesně v tomto duchu je tento dokument. Plný domněnek a tezí, ovšem hodnověrných informací v něm člověk příliš nenalezne.(29.10.2013)

Achnaton (Slúžiaci bohovi Atonovi) - kráľ osemnástej dynastie bol náboženský reformátor a zakladateľ nového hlavného mesta Achetatonu. Jeho vláda trvala od roku 1367 až do 1350 pred n.l. Najpozoruhodnejšia osobnosť egyptského dávnoveku. Veľkňaz slnečného boha Re-Horachteja, ktorý je Atonom veseliacim sa na horizonte pod menom Šu. Faraón revolucionár. Kacírský kráľ. Monoteista, čo zaviedol kult boha Atona. Idealistický pacifista a zároveň bezohľadný despota. Chorobný fanatik. Jeden z najvýznamnejších mužov na egyptskom tróne... Nefertiti - manželka faraóna Achnatona (Amenhotepa IV.) z 18. dynastie. Najkrajšia žena v dejinách mocnej ríše rozprestierajúcej sa pri brehoch rieky Níl... "Achnaton a Nefertiti: Kráľovskí bohovia Egypta". ****(4.11.2013)

Zajímavý dokument o starověkém Egyptě 18. dynastie. Amenhotep IV (Achnaton) je z části velká záhada a jeho královská manželka Nefertiti také. Bylo to podáno jako napůl hraný dokument. I pár nových věcí jsem se tu dozvěděla, ale také i něco málo tu chybělo na vysvětlení. Každý egyptolog vidí toho období jinak a jsem pro každé vysvětlení a debatování o této zajímavé a nádherné éře.(21.2.2010)

• Nautila

Bohužel hodně špatný dokument, žádné velké nebo nějak objevnější informace nepřinášející. Komentátor snad celých padesát minut opakuje to samé, akorát v jiném slovosledu a člověk se nedozví o nic víc, než mu řekli v dějinách v prváku (vážně!)(21.4.2011)