Melancholie der Engel

• USA Angels' Melancholia, The
všechny plakáty

Na počátku filmu se po letech potkávají dva přátelé a společně vzpomínají na těch pár dní, během kterých kdysi dávno dali naplno průchod své zvrácenosti a bez zábran realizovali všechny své nejúchylnější a nejmorbidnější fantazie. Tenkrát se seznámili se dvěma zajímavými dívkami a odvezli je na svůj zchátralý statek. Tam se k nim připojilo ještě pár dalších podivných existencí. První polovina filmu je spíše popisná, s minimálním dějem a soustředí se hlavně na budování nihilistické atmosféry. Je plná záběrů na rozkládající se mršiny, sliz za lezoucími šneky a další rekvizity, které jsou prokládány existenciálními rozhovory úchylných protagonistů s jejich nic netušícími oběťmi, to vše s jediným záměrem – vyvolat v divákovi pocit zmaru a hlavně nepříjemnou úzkost v očekávání, kam až postavy nakonec ve své perverznosti zajdou. Postupně pak režisér odhazuje veškeré zábrany a servíruje divákovi opravdu velkou porci odporností a patologického chování aktérů příběhu a pokaždé, když se zdá, že už došel na vrchol hnusu, ještě dál přitvrdí. Hranici toho, co vůbec ještě je přijatelné (byť v tomto žánru) zcela nepochybně překračuje, a to rozhodně víckrát než jednou. (Omnibus)

Olafson

Marian Dora vytvořil nový žánr, který by se mohl jmenovat třeba art-humus, protože na filmu není opravdu vůbec nic, co by jej dělalo hororem. Asi každý, kdo film vydrží dokoukat do konce (zejména mučení té vozíčkářky je opravdu za hranou všeho), si nutně musí po zhlédnutí tohoto veledíla položit otázku, co to mělo celé znamenat. Pokud film vzbuzuje nějaké emoce, je to většinou dobře, tento film k vyvolání emocí používá zejména neuvěřitelnou smršť brutálního násilí a výjevy jdou skutečně za hranice všední reality. Sám režisér tvrdí, že je obdivovatelem fungování lidského těla, evidentně je fascinován jakoukoli schopností těla produkovat tělesné tekutiny či tuhý nebo polotuhý odpad, podobně jako se emetofil Lucifer Valentine vyžívá ve zvracení. Pokud někteří uživatelé namítají, že režisér ve svých filmech poněkud nadužívá šneky a červy, pak opět sám režisér nikoli bez vtipu toto vysvětluje tak, že považuje šneka za nejvíce filmové zvíře, protože je pomalý a vždycky udělá, co režisér chce. Nelze ale upřít Marianu Dorovi, že je velmi zručným filmařem, co se týká řemesla, film má (možná bohužel) velmi dobrou kameru. Rovněž některé střihy lze pokládat za podařené, zajímavý je trojstřih u scény zabijačky prasete, "vestální masturbace" a "potočního znásilnění", kde by se skoro dalo uvažovat, že takovému přesahu se dá porozumět. V současné době se již asi režisér bojí, že by ho někdo mohl zabít jako P.P.Pasoliniho a v rámci rozhovorů tak raději tají svoji tvář - bůhví, zda se vůbec jmenuje Marian Dora, nicméně nedá příliš práce si jeho skutečnou podobu najít i na youtube. Film Melancholie der Engel sám režisér považuje za svůj nejlepší kus, ačkoli v rozhovoru uvedl, že se některé scény zvrhly tak, že je tak původně nechtěl, ale neukočíroval prostě svoje herce. Těžko se také věří tomu, že některé hrubé scény byly ještě vystřiženy, takže na poli nechutných filmů, ještě zjevně neřekl poslední slovo. ()

pivomamrad

Tak mám tento experimentální filmek za sebou i já. Ufffffffffffff. Dorovu prvotinu z roku 2006 Cannibala jsem viděl, ale co tímto snímkem chtěl ukázat mně vcelku uniklo. Během sledování mně bylo nejednou šoufl a to snesu dost. Je zde k vidění zabíjení zvířat, sraní, chcaní, blití, mlácení, vykuchávání, znásilnování nožem a další uchylné pratiky a vymoženosti, vše samozřejmě natočené co nejvíce krvavě se zaměřením na detail. A do toho všeho hraje procítěná podmanivá hudba. Opravdu, ale opravdu jen pro zasvěcené publikum. ()

Valenta28

Můj druhý film od pana Dory. opět to byl nezapomenutelný, šokující a naprosto jedinečný zážitek, který mou mysl nesl takovým způsobem, jako žádný jiný film. Zkrátka zážitek u Dorových filmů nelze popsat slovy. Zahrává si s myslí diváka natolik, že až po konci filmu jsem schopen cokoliv říct, či napsat. Je to něco úžasného. ()

PanPyzamo

Hned v prvních minutách jsem si řekl co to sakra sleduju?! Na tento film jsem narazil tím, že jsem ho viděl v jednom videu na YouTube, že se jedná o jeden z nejvíc znepokojujících filmů. No můžu říct, že hned prvních pět minut to byl pro mě masakr a bylo mi celkem zle. Vůbec to na mě nepůsobilo dobře. Pak se to ale na nějakou chvíli zklidnilo. Docela na dlouho. To je vlastně podle mě i největší mínus tohoto filmu. Je dlouhý, ale zhruba tak v půlce mi přišel nudný. Mohlo to být kratší. Jedna lokace mě fakt nudila. Co mě ale rozhodně nenudilo byly všechny ty hnusy, co se zde dějí. Za mě fakt masakr. Ani jsem se necítil, že sleduji film, nýbrž nějaké odporné videa. Nechutnost tento film rozhodně zvládá a ještě tomu všemu napomáhá takový filtr, který zde je. Dělá pak z toho všechny ty záběry takové nekvalitní a zkrátka to má úplně jiné kouzlo. Kdyby to bylo natočeno na nějaké pořádné kamery s ostrým obrazem, tak by to nejspíš pro spoustu lidí bylo ještě hnusnější, protože by to šlo lépe vidět. Na mě to tak ale nefunguje a převážně to pociťuji u hororů, kde lepší kvalita obrazu ze mě spláchne pryč všechen strach, protože v ten moment jasně vím, že se jedná pouze o film. Jakmile se ale kvalita obrazu změní na horší nebo je film nějakým způsobem hůře natočen, tak v ten moment se vytrácí všechna filmovost a ve mě se ihned buduje dojem, že to není film, ale nějaký hnusný záznam a prostě to ve mě probouzí nepříjemné pocity či vyvolává nějaký strach. To tento film přesně udělal díky svému filtru horšího obrazu. Dostávám se k finálne a snad k nejtěžší části a tou je komu tento film doporučit? Upřímně bych ho nedoporučil nikomu. Příběh víceméně o ničem. Chvílemi naprostá odpornost a délka skoro 3 hodiny také nepotěší. Proč tedy tento film sledovat ve skutečnosti nevím. Napadá mě snad jediný důvod a to takový, že hledáte nějaký hnus. Ten zde sice dostanete, ale budete si muset počkat. Takže abych to uzavřel. Pokud hledáte něco absolutně zvráceného a nevadí vám místy pomalejší tempo, pak bych tento snímek možná doporučil. Já jsem chtěl něco nechutnýho a toho jsem se dočkal. Pokud ale hnus nevyhledáváte, tak nevidím sebemenší důvod se na tohle podívat. Za mě podprůměrný film, který nedoporučuji. 4/10 ()

Easykill

Marian se nezapře. Jeho styl smrdí na sto metrů! Všudypřítomný hnus a sliz nás provází neustále. Extrémně dlouhé a chvílemi dost nudné. Výpovědní hodnota nula, ale až se to rozjede ve vší "parádě" tak to stojí za to! Nic pro normální lidi... ()

d-nao

Ako je mozne, ze mne sa pri tomto filme vobec nepostavil? Ci to nie je ten efekt, ktory sa mi mal, tak ako vacsine ludi tu dostavit? ()