Noční hlídač

(festivalový název)
  • Mexiko El velador (více)
všechny plakáty

FilmHŘBITOV upřednostňuje pozorování větru v listí stromů a zachycení monotónní práce zedníků před záběry okázalých pohřbů v mexickém městě Culiacan, nechvalně známém obchodem s drogami. Ve středu tiché meditace o brutálním násilí stojí správce areálu, svědek budování bizarních mramorových mauzoleí a prosklených krypt pro bossy drogových kartelů. (MFDF Ji.hlava)

T2 odpad!

Rozpočet $25,000║ Asi nepochopený projekt, ináč fakt neviem, lebo toľko nudy, suchých a zbytočných záberov som asi ani v kine nezažil, toľko krát som sa pritom pozrel na čas až som viac čumel koľko je hodín a to ja nerobievam. Nuž suma sumárum, ide len o nešťastný statický zívací dokument, natočený v prašnom pohrebnom prostredí, skoro bez dialógov a len za občasného doprovodu rádia, kde na vás chrlia jeden masaker za druhým, vraždy, čistky, drogových kartelov, fuj toto je fakt otras, to si má ako divák chýbajúci obsah domyslieť. /videl v kine: 5%/ (videl na festivale Art Film Fest 2012) ()

giblma

Divácky je Noční hlídač dost náročný, prvoplánově nevyužívá neobvyklosti prostředí nebo tématu války drogových gangů. O nich se dozvídáme pouze jakoby mimochodem z rádia a korelují estetizované momentky ze života mexičanů. Monotónost a zbytečnost lidského konání, ať už je to sbírání plechovek správce hřibova, namáhavá a bíle špinavá (hehe) práce na stavbách nových hrobek, dány do kontrastu s leštěním a pulírováním honosných míst posledních odpočinků zastřelených bossů. Metafyzický esej vyvolávající otázky o smyslu existence. Memento mori všudypřítomné zbytečné smrti... Jestli jednou budu dokumentarista, budu obtěžovat svět přesně takovými filmy.(MFDF Jihlava) ()

ScarPoul

Je veľmi netradičné - aspoň podľa môjho názoru, vytvoriť film, ktorý rozpráva o nepriaznivej situácií v Mexiku, počas neustálej vojny drogových kartelov, bez toho aby ukázal čo i len sekundu s tohto diania. Celý film by sa dal označiť prívlastkom pokojný. Sledujeme manželku ako sa stará o hrob svojho muža, sledujeme nočného strážnika v jeho rutinnom zamestnaní a popritom sledujeme pokoj, ktorý visí nad cintorínom. Filmom prechádza smrť, ktorá je všadeprítomná, ale skôr ako o túto zložku som sa zameriaval na zobrazenie spôsobu života tých málo ľudí čo na cintorín zavítajú. Sledovať robotníkov pri práci, alebo predavača ako predáva počas pohrebu občerstvenie je niečo čo sa na slovensku nevidí a tento dokument nám sprostredkúva tieto zábery, ako niečo prirodzené. Film je skôr meditačným zamyslením sa nad zmyslom smrti a nad spôsobom života. Je bez výpovedí a udalosti ktoré naháňajú hrôzu sú nám prezentované cez televíznu obrazovku, ktorú si každý večer nočný správca zapne. Inak je všade ticho. Absencia hudby a zvýraznenie ruchov potvrdzuje dokumentárnosť filmu. Netradičný snímok, v ktorom sa schovávajú unikátne zábery Culicanského cintorína. ()