Reklama

Reklama

13. komnata - Série 13 (2016) (série)


13. komnata Jiřího Tichoty (S13E02)

(epizoda)
Dokumentární / Životopisný
Česko, 2016, 26 min

Obsahy(1)

Umělecký vedoucí a spoluzakladatel kapely Spirituál kvintet se musel vyrovnat se sebevraždou otce i politickou perzekucí... Jiří Tichota, muzikolog, loutnista, zpěvák, textař a muzikant, zakladatel a umělecký vedoucí skupiny Spirituál kvintet, pochází z muzikantské rodiny. Když dospíval, otec nesouhlasil, aby se dal na hudební dráhu, a tak šel studovat chemii. V roce 1950 otec jednou nepřišel domů a rodina až po půl roce zjistila, že je ve vězení. Jeden z dozorců slíbil, že mu pomůže na svobodu za rodinné šperky a obrazy, ale nepomohl. Otce propustili, až když podepsal spolupráci se Státní bezpečností, což však sám neunesl a záhy na svobodě spáchal sebevraždu. Jiřímu bylo tehdy pouhých sedmnáct let.

Během studia muzikologie v roce 1960 Jiří Tichota se třemi spolužáky založil první tuzemskou folkovou skupinu Spirituál kvartet. Dnes je posledním žijícím spoluzakladatelem a skupina, přejmenovaná na Spirituál kvintet, nejstarší tuzemskou kapelou. V době normalizace měla v repertoáru i černošské spirituály, proto jí prošly poměrně dost upravené české překlady textů o svobodě, útlaku, pravdě a božích mlýnech, což bylo v tom období velmi výjimečné. I tak se skupina několikrát potýkala se zákazy činnosti. Však si také Jiří Tichota vyčítá, že kvůli jejich vystoupení k výročí Palachova upálení v roce 1971 bylo z teologické fakulty vyhozeno několik studentů, kteří koncert pořádali, a Bohdan Mikulášek, jenž vystoupil jako host kapely, dostal doživotní zákaz vystupování. Problémy kvůli účinkování v kapele měl Jiří Tichota i v zaměstnání: působil jako muzikolog na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Všichni členové Spirituál kvintetu měli souběžně i „civilní" povolání, především jako pojistku proti riziku, kdyby některý ze zákazů činnosti trval dlouho. Policejní výslechy Jiří zažil i proto, že v mládí chodil do skautského oddílu s bratry Havlovými. StB ho sledovala také kvůli jeho tchánovi: Jiřího manželka Zdena je dcerou novináře Vladimíra Toska, jednoho z představitelů Pražského jara, který v emigraci vedl revui Listy.

Ale Jiří Tichota není škarohlíd, naopak vzpomíná v dobrém na spoustu pořadatelů, kteří neudávali „závadný" repertoár skupiny a nedodržování předepsaného seznamu písní. Fanoušci Spirituál kvintetu možná nevědí, že vedoucí skupiny je i vědec – muzikolog, který se autorsky podílí na vědeckých publikacích o staré hudbě, nebo že od housenek odchovává motýly, aby je mohl fotografovat. Kromě toho, že je autorem motýlích makrofotografií, je stále velice činorodý a nestěžuje si – naopak tvrdí, že měl v životě vlastně velkou kliku. (Česká televize)

(více)

Recenze (2)

otík 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Jiří Tichota je silná a výrazná osobnost, jejíž život nelze pořádně obsáhnout ve 26 minut trvajícím dokumentu. Dozvíme se něco málo o jeho otci, o jeho vlastním životě a opravdu maličko o Spirituál Kvintetu. Hodně povrchní a ve výsledku nic neříkající dokument o člověku a o skupině, jejichž historie by obsáhla bohatě i hodinový dokument. Hudební režie: Eva Javůrková ()

Reklama

Galerie (1)

Reklama

Reklama