Portrét v pološeru (festivalový název)

Portret v sumerkach

Portret v sumerkakh

Портрет в сумерках

Twilight Portrait

Portrét za súmraku

(festivalový název)

Rusko, 2011, 105 min

Eben Bull

Ruská kinematografie se k nám moc nedostává a přitom je to docela škoda. Tenhle film je sice od začátku zvláštní, ale něčím vás chytne a nepustí až do konce. A nejspíš to bude zásluhou obou hlavních protagonistů (Olga je od přírody kus baby a Sergei je chlapák s hlasem proklatě nízko:)(9.4.2012)

Hmmm, kto je dobrý a kto je zlý? Obrnená voči ruským reáliám som si v kine spokojne popri sledovaní roztriedila postavy a zrazu... tak mi treba. Priznávam, prekvapili ma. A práve preto som im na to zhltla aj s navijakom.(24.6.2012)

Pozoruhodný snímek. Podobně náročně psychologický jako většina předešlých, ale alespoň se tu mluvilo, i když spoustu věcí si může divák jen domýšlet... Jaká musí být frustrace mladé Mariny z jejího života, když dobrovolně opustí svůj život v blahobytu a začne žít s policistou, který ji znásilnil, v pochybném bytě na sídlišti? Velká, zřejmě... 70%(28.3.2012)

Divácká porota Febiofestu 2012. Pro mě asi nejlepší film soutěžní sekce. Uvěřitelné ruské reálie, k tomu dobré herecké výkony a o režii a kameře nemluvě. 90%(31.3.2012)

Existuje něco jako stockholmský syndrom u znásilnění? U tohoto filmu zřejmě ano. Hlavní hrdinku jsem tedy nepochopil, ale bylo na co koukat. Opravdu přirozená krása a elegance, která se v Rusku nenajde. Snad jen v tomhle filmu. Taky mezi ostatními víc než zářila. Místy film docela zamrazil, při scénách znásilňování, ale někdy zase pobavil, jako při objednávání v baru nebo při nahlašování ukradeného pasu na policejní stanici. Co víc dodat - Rusko!(29.3.2012)