Nano revoluce

(festivalový název) (seriál)
  • Francie Nanotechnologies : La révolution invisible (více)

Vitajte vo svete nano - revolúcie! Pozývame vás do sveta, v ktorom vedci skúmajú hmotu 80 000 krát menšiu ako ľudský vlas. Je to gigantické globálne laboratórium, v ktorom sa stretávajú vedci zo všetkých disciplín a zaoberajú sa pozorovaním a manipulovaním najmenších častíc v prírode. Pred tridsiatimi rokmi otvorili nové mikroskopy ľuďom dvere do novej dimenzie: vedci mohli začať hýbať atómami a molekulami. Otvárajú sa nám tým úplne nové možnosti. Tzv. nanotechnológia je považovaná za technologickú revolúciu budúcnosti. Táto technológia nám ponúka prevratné možnosti riešenia rozličných problémov, ktorým budeme čeliť: sľubuje rýchlejšie počítače, lepšiu bezpečnosť, dlhší život a čistejšie prostredie. Táto séria dokumentov sa však zaoberá aj filozofickými, politickými a etickými aspektmi blížiacej sa "revolúcie". Aký bude mať táto nová vedecká disciplína dopad na život ľudí v najbližšej budúcnosti? (STV)

agassi68

Páčilo sa mi najmä vnímanie rizík spojených s touto fantastickou technológiou. Či sa však podarí využiť ju len pozitívne veľmi pochybujem. Presne ako atómová energia.. ()

Autogram

Liečiť iba choré bunky a zdravé ponechať nedotknuté, ničiť iba rakovinové bunky a zdravé nezasiahnuť, to je budúcnosť, o akej medicina a pacienti snívajú. Nanotechnológie to ponúkajú s veľmi sľubnými výsledkami v prvých fázach už dnes. Nejde o žiadne roboty v tele ako v sci-fi filme, ale o ďaleko jednoduchšie ale veľmi dômyselné častice a štruktúry, ktoré v spolupráci s telom zariadia všetko potrebné. Jednoduchosť, ľahkosť výroby a nevysoká cena produktov sú jedným z hlavných cieľov výskumu. A nielen liečba, ale aj regenerácia starnúcich tkanív a vylepšovanie ľudskeho tela potom nemusí mať obmedzenia. Či to ľudstvo posilní alebo zničí, možno uvidíme. Alebo sa budeme čudovať, ako imigrant v hranej časti filmu, ktorý do krajiny plnej nanotechnológií pricestuje v roku 2040. Aj táto hraná časť výborne dotvárala inak seriózny dokument. ()

Kwaichi

Ak by budúcnosť medicíny bola skutočne taká jednoduchá ako to dokument odprezentoval, bolo by to geniálne. Odpadlo by nám mnoho starostí, nie len zdravotných, ale aj finančných. Už stačí len teoretické predstavy, sny vedcov a medikov preniesť do reality. Technologicky to možné je, chýba len dotiahnuť detaily symbiózy nášho organizmu s nanotechnológiami. No najdôležitejšie bude rozhodnutie investorov a nadnárodných korporácií ako s objavmi naložiť. Skutočnú revolúciu v budúcnosti nespôsobia nové liečivá, ale to ak zdravotný systém bude fungovať za minimálnu, resp. primeranú úplatu. Podobne ako internet. ()