Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Drama
  • Dokumentární

Třetí muž (1949)

Pekný exkurz do minulosti. Vo Viedni sa za ten čas moc nezmenilo. Budovy v centre Viedne si zachovali presne ten istý secesný vzhľad doteraz. Staveniská sú tu na každom rohu stále. Zopár miestnych obyvateľov je priaťských, no ten zvyšok sa na vás pozerá ako keby ste mu práve zjedli večeru. No a teraz vážne, späť k filmu. Ako prvé ma zaujala pôsobivá kamera. Keďže je to film-noir, je ťažké odlíšiť ktorá scéna bola natočená cez deň a ktorá v noci. Prevažne sa však väčsina deja odohráva v šere noci. Kameraman beztak dokázal zachytiť každý detail na scéne, tváre sú perfektne ostré, divák vie, na čo sa pozerá. To keď porovnám s dnešnými snímkami snažiacimi sa vyvolať mystérium pomocou čiernych záberov kde nič nie je vidieť, zamýšlam sa nad tým v čom je problém. Herecké výkony boli bravúrne, to sa od takých známych mien očakáva. Trochu ma zaráža, že si neodniesli žiadne ocenenia za herecké výkony. Ľúbostný trojuhoľník bol zamotaný bravúrne s jemne ľadeným záverom. Najlepšie je ako popis filmu na ČSFD dokonale popisuje celý linearny dej filmu, ale ako divák som aj tak hltal každý jeden moment a nechal sa unášať kunštom umelcov. Videné v historickom Burg Kino priamo vo Viedni, moja recenzia je trochu nadhodnotené aj vďaka kúzlu situácie.

Duna (2021)

Konečne po dlhom čase film, ktorý stojí za to pozrieť na veľkom plátne.  Takto si predstavujem tvorbu z Hollywoodu. Chalamet zahral svoju životnú roľu, ktorá predurčí jejo životnú cestu, ako na naplátne tak aj v reálnom živote.

Free Guy (2021)

Zopár dobrých scén, na ktorých sa bude verejnosť ešte krátky čas zabávať. Inak bolo spracovanie problematiky samostatne sa vyvíjajúcej AI dosť plytké. Kto hľadá niečo s podobnou tématikou, ale s väčšou dávkou humoru a hlbšou komplexnosť odporúčam seriál Upload od Amazonu.

plakát

Krajinou domova (2014) (TV seriál)

Tvorcovia dokumentu majú talent nie len nájsť čarokrásne miesta v Českej Republike, ale ich aj zachytiť v najlepšom svetle, pod úžasným uhlom. Pri niektorých scénach som sa pýtal - som ešte v Česku? Som ešte na Zemi alebo sa práve prechádzam rozprávkovou krajinou?!

Není čas zemřít (2021)

Bolo to ako pozerať Bonda bez Jamesa Bonda. Nie že by bol Craig málo na scéne, ale bol úplne in Bondom na akého sme zvyknutí. Ako na akčný film sa to pozeralo dobre. Ak je niekto hardcore fanúšikom, bude asi sklamaný ak nedostanete to čo od značky Bond každý očakáva. Myslím konkrétne prehnane množstvo šialenej akcie, super high tech vychytávky a hlavne "bombastický koniec". Bolo to tu, ale v tak malých a realistických dávkach, že to nestojí za slovo. Čakal som si trochu viac hudby od Billie Eilish, keď ju tak promovali. Pred filmom sa oplatí poznať dej Spectre, pridá to deju na hodnote.

plakát

Scissor Seven (2019) (TV seriál)

Najskôr som sa má seriál pozeral cez prsty, ale čoskoro si ma animovaná séria získala. Vokálna zložka je excelentná, každá epizóda má vlastnú skladbu. Na tom si dáva záležať len málo súčasných tvorcov. Animácia mi príde vcelku "primitívna", zostávajúca za súčasnými štandardmi. Ale z druhého pohľadu nie je to práve to, čím sa seriál špecificky odlišuje od  konkurencie? Seriál srší kreatívnymi nápadmi, voľnosťou autorov a snaží sa búrať bariéry. Až sa pýtam: Ako mohlo niečo takého vniknúť v Číne?! Krátku stopáž beriem tiež ako plus, každá epizóda je primerane dlhá, nabitá akciou od začiatku až za záverečné titulky. Teším sa na ďalšie epizódy.

plakát

Josee to tora to sakana-tači (2020)

Ak niekto práve zvádza vnútorný boj o svoje sny, odporúčam pozrieť. Človek sa na mnohých scénach dobre zasmeje a ending song Ao no Waltz od Eve stojí za to. Vlastne som to len kvôli tomu pozeral.

Zhoubné zlo (2021)

Úvod slabota, ku koncu akcia a napätie pekne gradovali. Od hororov nikdy veľa neočakávam. Vtelenia zla však milo prekvapilo.

plakát

Japonsko z výšky (2018) (TV seriál)

Oceňujem ako dokument nevyzdvihuje len miestnu prekrásnu prírodu, ale poukazuje aj na zvyky a tradície. Zároveň vystihuje aj najväčší problém Japonska, prestarnutú populáciu a obavu či ich siahodlhá národná história nájdi nositeľov n súčasnej generácii alebo mnohé z ich tradícií a rituálov jednoducho zaniknú v čase.

plakát

Láska padá z nebe (2019) (TV seriál)

Perfektné. Prvotriedne hrecké výkony, postavy  šité ako na mieru hercom, soundtrack chytlavejší ako v škandinávskom trileri. Aj keď jednotlivé diely sa blížili stopáži celovečerného filmu, ako divák som sa nenudil a užíval si kažký moment. Humor sa striedal s romantikou, akciou, napätím alebo vážnymi témami. Naši režiséri by si mohli brať príklad od šikovného narábania s kamerou, ktoré dodávalo každej scéne nesmiernu dynamiku.