Hard Boiled (1992)

Ako dokázala Čína natočit na začiatku 90-tych rokov takúto akčnú šialenosť? Takmer na každom zábere sa striela, bojuje, niečo vybuchuje. Smrtonostná pasca alebo smrtonostná zbraň sú v porovnaní s Hard Boiled slabý odvar.

Scott Pilgrim jde na věc (2023) (seriál)

Scott Pilgrim bez Scotta Pilgrima? Aspoň taký som mal pocit skoro počas celej série. Úvod bol dobrý, v strede tempo úplne zaspali, našťastie posledné epizódy to celé zachránili.

Bastard (2023)

Drsný príbeh o ťažkých časoch. Ale tak veci vtedy fungovali, bolo to brutálne. A nebolo to ani tak dávno. Mikkels opäť raz zažiaril v hlavnej úlohe. Tentokrát ako rozvážny, chladnokrvný kapitán, ktorý ide priamo za svojím cieľom. Jeho rozhodnutia ho nakoniec doviedli k tomu po čom skutočne túžil. Alebo nie?...

Dokonalé dny (2023)

Toto je Japonsko, ich životný štýl ikigai a zenový prístup ku každodenný činnostiam. Film pre fanúšikov japonských technológii v akejkoľvek forme. Tentokrát sa bližšie pozrieme na japonské verejné teolety a ich kultúru. Aj keď je na pováženie, či sú toalety vo filme len bočná dejová linka alebo hlavný motív. Popri tom nás dej oboznamuje s dennou rutinou Hirayamu, ktorý na prvý pohľad vyzerá veľmi jednotvárne a primitívne. Ale sled udalostí mu do života vnesie menšie iskričky, ktoré pridajú kontrastné farby do jeho monotónneho životného štýlu. Až ma to núti k zamysleniu, či Hirayamou život nie je pestrejší než ten môj.

Chlapec a volavka (2023)

Neviem, nejak som sa v tom príbehu strácal. Pokusy o navodenie vtipných situácii mi prišli príliš silné. Vôbec som si to tak neužil ako Ghibli diela z minulého storočia.

Godzilla Minus One (2023)

Tak sa to japoncom konečne podarilo? Po dlhom čase konečne akčný film japonskej produkcie na úrovni extra triedy. Film pekne reflektuje prerod verejnej mienky ohľadom vojnovej tematiky a názoru obetovania svojho života za vlasť na štýl kamikadze. Kým v minulosti bol takýto spôsob ukončenia života považovaný za nesmiernu česť, dnes je to prežitok doby, hlavne ak existuje aj iný spôsob ako dosiahnuť cieľ. Tvorcom filmu sa dokonale podarilo zapôsobiť na city diváka. To japoncom išlo vzdicky na výbornú. Viac ma prekvapilo ako dokázali poukázať na ich tabuizovanú tému - pootvoriť tajomnú komnatu naplnenú povojnovými traumami, depresiami a ľudskými slabnosťami. A to všetko zabaliť do príjemného aj keď svojského humoru.

Antropocén - věk člověka (2020) (seriál)

Dokument tvorený skutočnými vedcami a odborníkmi na tematiku ochrany životného prostredia. Síce sa za tých pár rokov od vytvorenia dokumentu niekoľko vedeckých názorov zmenilo, podstata myšlienky využiť potenciál nových technológií na ochranu našej planéty ostáva zachovaná.

Život na naší planetě (2023) (seriál)

Aj keď sú to už vyše dve dekády, stále sa pri prírodovedných historických dokumentoch nemôžem ubrániť porovnaniu s legendou žánru, seriálom "Putovanie s dinosaurami". V čom "Putovanie s dinosaurami" exceluje? V rozprávaní príbehu. Každá epizóda je tam zameraná na jednotlivca, rodinu alebo špecifický druh. Poskytuje tak dostatok času vybudovať si s divákom bližší vzťah a získať si jeho srdce. "Život na našej planéte" je taký hŕŕŕ-fŕŕŕ všehomix. Nepopieram jeho dokumentárne kvality. Ale obsah ktorý mi sprostredkoval mi už na druhý deň vyfičí z hlavy preč. A tým celý pokus o šírenie vedomostí a informácií stráca na význame.

Vražedné stíny (2022) (TV film)

Poriadne zamotaný detektívny príbeh. Jeho rozprávanie a osudy jednotlivých aktérov som sledoval z napätím očakávania rozuzlenia zápletky. Podľa môjho názoru jedna z lepších detektívok domácej produkcie posledného desaťročia.

Microsoft Windows 95 Video Guide (1995)

90. roky a USA, to boli časy. dnes by podobne ladený návod na oblushu operačného systému vznikal len velmi ťažko.