Selhání (TV film)

Dokumentární

Česko, 2000, 58 min

Pavel Štingl

Pavel Štingl

Ladislav Mrkvička (vyp.), Vladimír Marek (vyp.)

Dokument o méně známém „zrádci“ z řad parašutistů, vysazených během druhé světové války s cílem zapojit se do odbojové činnosti na území protektorátu. Známější je bezesporu Karel Čurda, ale Selhání mapuje především osudy Viliama Gerika. Díky přiměřeně zvolené délce, výpovědím pamětníků, kteří jej znali osobně, a objektivnímu pohledu tvůrců na Gerikovo selhání se jedná o dokument zdařilý. Nevadí ani těch několik historických chybiček, na které mě upozornila manželka. Sám nejsem v této problematice takový znalec, takže bych si jich vůbec nevšiml. :-)(27.2.2014)

Veľmi vyvážený pohľad na Viliama / Viléma Gerika.(4.5.2020)

Dobré, ale už nejspíš poslední dokument o válce---stačilo...spolupracoval Čvančara Neumím si představit tu bezmoc když neměli kam se schovat...😱 https://www.youtube.com/watch?v=-29CFDw32oE(9.6.2019)

Další z dokumentů zabývající se heydrichiádou, tentokrát ale dokument o těch parašutistech, které po válce v roce 1947 lidový soud odsoudil na smrt. Ano, řeč je o Karlu Čurdovi a Viliamovi Gerikovi. Dokument s využitím dobových fotografií, záběrů i ilustračních záběrů z protektorátních filmů zachycuje příběh zejména Viliama Gerika, jemuž se po seskoku doslova lepila smůla na paty. V zoufalé situaci lidé dělají zoufalé činy a Gerik ho udělal - nechal se oholit a šel na Gestapo. Rozlišení mezi osudem Čurdovým a Gerikovým je zajímavé, leč nakonec oba skončili stejně.(14.6.2012)