Velký závod (festivalový název)

• Dánsko

Fuglejagten

The Twitchers

Rodinný

Dánsko, 2012, 90 min

Film jsem dlouho a urputně hledal, ale nikde nebyl k dispozici, až před týdnem se mi ho po 14-ti hodinách podařilo stáhnout, dokonce v HD. Jsem členem České společnosti ornitologické, a proto jsem byl velmi zvědav na toto dílo. A nebyl jsem věru zklamán. Mnoho okamžiků tohoto filmu však pochopí jen ten, kdo měl co do činění s ornitology a prací v terénu. Postavy jsou vesměs vykresleny velice lidsky a můžeme je chápat či nikoli, ale zůstane v nás dojem, že příběh je opravdu uvěřitelný. Příroda Dánska je mi také blízká z dvou posledních návštěv této zajímavé a přátelské země, kde děti hrají opravdu rovnocenné partnery dospělým,kteří je, na rozdíl od mnoha našich rodičů, berou vesměs velmi vážně a zabývají se s opravdovostí jejich problémy, touhami a přáními, což dokazuje i závěr filmu, který je jak úsměvný, tak i celkem nečekaný. Jako obdivovatele chlapeckého přáteství mne nejvíce nadchl fakt sblížení obou hlavních rivalů - vždyť jim vždy šlo vždy o společnou lásku k ptačímu světu, tak proč být jen soupeři, když mohou být i kamarádi... Dobrý film pro děti i dospělé a jednoznačně dávám 5 hvězdiček.(14.5.2014)