Jaroslav Foglar

(pořad)
všechny plakáty
Československo, 1992, 40 min

Českou literaturu pro mládež si nelze představit bez úctyhodné tvorby spisovatele a dlouholetého skautského vedoucího Jaroslava Foglara. V roce 1992 se o bohaté zážitky ze své životní cesty podělil s Miloslavem Šimkem, jenž ho přivítal ve vzpomínkovém cyklu Album. Zavzpomínal na své první zkušenosti se skautingem a první prožitá dobrodružství, na velkou lásku, kterou nakonec opustil, na dlouhodobou spolupráci s nakladatelstvím Melantrich i peripetie utajované skautské činnosti po roce 1968... Pro své knihy plné dobrodružství, podmanivé tajuplné atmosféry, čistého přátelství a dalších morálních ctností si Jaroslav Foglar získal velkou oblibu už u předválečné mládeže. V 50. letech patřil mezi zapovězené autory, ale v druhé polovině následující dekády si jeho díla opět našla cestu ke čtenářům. Jejich kouzlu poté propadaly nové a nové generace a k popularitě jim pomohla i rehabilitace zastávaných ideálů po roce 1989. Jaroslavu Foglarovi lze kromě literárního odkazu přičíst i obětavou péči o výchovu mládeže, která se i v období normalizace dokázala vyhýbat oficiálnímu ideologickému tlaku. Se svým skautským oddílem se mu dařilo kličkovat pod hlavičkou různých organizací a nikdy se nezpronevěřit původní myšlence. (Česká televize)

Nach

Co jiného dát, když dva velikáni své doby (Šimek jako intelektuál, bavič a Foglar jako intelektuál, spisovatel) se setkají v jednom pořadu a debatují nad Foglarovým životem, kariérou i filozofií. Tohle nic jiného, než plný počet si ani nezaslouží. 90% ()

Mik_e

Jako bývalý skaut a milovník Foglarových knih nemůžu jinak než za 5*. Krásná vzpomínka na velikána české literatury, kterému doba moc nepřála a ironií osudu zůstává fakt, že když už konečně nastala doba příznivá pro "foglarovky", tak už to nikoho moc nezajímá. ()

korect

Tak trochu se obávám, že ona doba tmy, o které mluvil Miloslav Šimek opět nastává... :( Zajímalo by mě, kolik procent z dnešního počtu třináctiletých kluků vezme do ruky Foglara, natož jakoukoli knihu. Další generace se snad oprostí od stříleček a amerických komedií pro děti a "vyroste na Foglarovi". Pořad moc pěkný, bohužel se ani jeden z jeho protagonistů nedožil Foglarova jubilea.. ()