Všichni spolu (festivalový název)

• Německo

(festivalový název)

Dokumentární

Německo, 2011, 87 min

Hella Wenders

Nádherně zpravovaný film. Pro mě bylo hodně překvapivé vyspělé přemýšlení teprve osmiletých dětí, způsob jakým spolu komunikují i to, jak se smířily s tím, co jim život připravil. Na místě byl i dětský humor, který příjemně zlehčoval situaci, ale nedělal z ní něco co by si nezasloužilo zamyšlení. Zajímavý snímek.(27.3.2013)

O inkluzivních školách jsem tu slyšela poprvé, ale dost mě to zaujalo - zvlášť díky dětem jako je třeba David. Hezky zpracované, občas mi tam nějaká informace chyběla (nebo utekla?), ale jako prvotní informace rozhodně postačí, dál už je to spíš na diskuzi. (Btw. bavilo by mě to jako časosběrný dokument - co za deset, dvacet let...;o)(22.10.2014)

Celkem nenápadný dokument o jedné škole - klasické výpovědi na kameru střídají záběry práce ve škole a v rodinném prostředí. Člověku může i chvíli trvat, než si všimne, co je na filmu zvláštního. Jsou to děti, kterým je film věnován. Objeví se zde několik dospělých, ale vždy jen ve vedlejší roli, nedočkáte se od nich žádných chvalozpěvů na školní integraci nebo na samotnou školu Berg Fidel. Naprostou většinu informací máme od samotných dětí, které si uvědomují své handicapy (místy o nich mluví tak věcně, až z toho zamrazí) a vědí, že i s nimi dokážou spoustu věcí. Davidova vlastní skladba pro klavír je fantastickou tečkou.(20.5.2016)

Dokument z prostředí praktické (zvláštní) školy byl natočený jako závěrečný film mladé sympatické režisérky, která prokázala při zpracování tématu řemeslnou zručnost. Dokument pojala velmi vtipně i přes závažnost tématu a předestřela mnoho otázek ohledně segregace dětí na školách. Hlavního hrdinu Davida si prostě zamilujete pro jeho výjimečnost, hudební nadání i smysl pro humor: "Jsem sexy jako tučňák v sauně." PS: Nedalo mi to její jméno. A je to tak, příbuzná Wima Wenderse.(6.3.2013)

Byl jsem rád, že jsem se mohl u filmu i zasmát nad spontánností a krásou dětského uvažování. Připomnělo mi to opět, že to není jen o tom, co bychom my měli učit děti, ale také, co bychom se my mohli naučit od nich. Vzájemné učení se je nejlepší motivací a vyvolává radost na obou stranách.(11.3.2013)