Všichni spolu (festivalový název)

• Německo

(festivalový název)

Dokumentární

Německo, 2011, 87 min

Hella Wenders

Celkem nenápadný dokument o jedné škole - klasické výpovědi na kameru střídají záběry práce ve škole a v rodinném prostředí. Člověku může i chvíli trvat, než si všimne, co je na filmu zvláštního. Jsou to děti, kterým je film věnován. Objeví se zde několik dospělých, ale vždy jen ve vedlejší roli, nedočkáte se od nich žádných chvalozpěvů na školní integraci nebo na samotnou školu Berg Fidel. Naprostou většinu informací máme od samotných dětí, které si uvědomují své handicapy (místy o nich mluví tak věcně, až z toho zamrazí) a vědí, že i s nimi dokážou spoustu věcí. Davidova vlastní skladba pro klavír je fantastickou tečkou.(20.5.2016)

O inkluzivních školách jsem tu slyšela poprvé, ale dost mě to zaujalo - zvlášť díky dětem jako je třeba David. Hezky zpracované, občas mi tam nějaká informace chyběla (nebo utekla?), ale jako prvotní informace rozhodně postačí, dál už je to spíš na diskuzi. (Btw. bavilo by mě to jako časosběrný dokument - co za deset, dvacet let...;o)(22.10.2014)

Dokument z prostředí praktické (zvláštní) školy byl natočený jako závěrečný film mladé sympatické režisérky, která prokázala při zpracování tématu řemeslnou zručnost. Dokument pojala velmi vtipně i přes závažnost tématu a předestřela mnoho otázek ohledně segregace dětí na školách. Hlavního hrdinu Davida si prostě zamilujete pro jeho výjimečnost, hudební nadání i smysl pro humor: "Jsem sexy jako tučňák v sauně." PS: Nedalo mi to její jméno. A je to tak, příbuzná Wima Wenderse.(6.3.2013)

Nádherně zpravovaný film. Pro mě bylo hodně překvapivé vyspělé přemýšlení teprve osmiletých dětí, způsob jakým spolu komunikují i to, jak se smířily s tím, co jim život připravil. Na místě byl i dětský humor, který příjemně zlehčoval situaci, ale nedělal z ní něco co by si nezasloužilo zamyšlení. Zajímavý snímek.(27.3.2013)

Hella Wenders svému příjmení ostudu rozhodně nedělá. Žádné suchopádné řeči od odborníků či neodborníků na téma jak vychovávat "jiné" děti nečekejte. Hella se zaměřuje, ve schodě s filozofií samotné školy Berg Fidel, na samotné děti. Naslouchá jim nebo je z povzdálí pozoruje. Je vidět, že s dětmi strávila spoustu času, jelikož ty se chovají naprosto přirozeně, uvolněně a sebevědomě. Ukazuje jejich denodenní život v prostředí, kde se na hendicap nehledí jako na překážu, ale spíš jako na výzvu. Občas člověka napadne jestli si Hella jen neulehčuje práci se složitým tématem, jenže pak zjistíte, že právě ten dětský pohled je sakra důležitý a bohužel často přehlížený. Ano, my dospělí jsme zodpovědní za budoucnost dětí, nicméně neměli bychom k tomu samotné děti přizvat? Vždyť oni v té budoucnosti budou žít. Neznám fungování speciálních škol a přiznávám, že mi občas přišlo, že jsou v dokumentu téměř démonizovány, nicméně opět když slyšíte samotné děti, které jsou v Berg Fidel naprosto šťastné a nucený přestup je pro ně negativní zkušenost nebo vyhlídka, prostě cítíte, že tu něco nesedí a že bychom pro jednou měli my dospělí zavřít pusu a poslouchat..(2.4.2015)