Český žurnál - Série 2 (2014) (série)

Já, horník! (S02E04)

(epizoda)
TV spot

Dokument reflektuje vzrušenou atmosféru dění kolem ostravského dolu Paskov, na němž jako na jednom z posledních fungujících dolů hrozí ukončení těžby. Černá Ostrava už dávno není černá – tahle část Slezska je ve skutečnosti docela hezký kus země s malebně rozmístěnými pozůstatky industriální éry, kde města mají upravená historická centra a kde už se skoro netěží. Přesto médii několik měsíců kolovaly vzrušené reportáže o plánovaném zavření dolu Paskov, vrcholícím divokou hornickou demonstrací ze 17. září. Hodilo se téma Paskova stranám jako laciné gesto v předvolebním boji, jak si myslí zdejší horníci? Zač s takovou nesmiřitelností ještě bojují, když se o definitivním ukončení těžby na Ostravsku mluví docela veřejně a když z bývalé stotisícové havířské armády zbyla dnes jen desetitisícová hrstka? Nebylo by lepší, kdyby na svůj někdejší hrdý status včas rezignovali a prostě se odebrali do nedaleké Hyundai montovat dveře k autům? Byly snad nedávné události jednou z posledních křečí, než se i zbytkové šachty změní ve skanzeny a živý havíř se stane pouhou atrakcí pro školní výlety? (Česká televize)

tatopulos

Ostravští horníci- správní chlapi, zaujala mě jejich srdečnost, přímost a vůbec stopy emoční inteligence. Jinak režisér by se neměl otevírat do té míry, že je nejistý v natáčení, tři hvězdy za ty skvělý chlapy z dolu, co drží při sobě. ()

Detak

Vcelku výstižný dokument ze života havířů. Je zde ukázána těžká, adrenalinem prosáklá dřina pod zemí, která ale má své plusy, jako je práce v týmu lidí, na který se může člověk spolehnout (jinak mu hrozí smrt), a možnost odlehčit napětí mezilidským pokecem, potažmo srandou. Naprosto chápu jejich nevraživost vůči zbytku Čechů, kteří si o nich převážně myslí, že jsou hlupáci, a stejně tak chápu, že takový horník jen velmi těžko vymění svou práci, kde je důležitým členem týmu, za práci robota/blba ve fabrice, kde z lidí dělají nemyslící, nasrané stroje, bez možnosti komunikace a s tvrdými normami. Velmi nepěkné bylo i vykrucování se náběrčího, když se ho ptali, co se stane, když pracovník/robot daný stroj poškodí. Jediné, co mi na dokumentu vadilo bylo, že jsem nějak nepochopil, kdy byl natáčen, protože jsou v něm ukazovány různé datumy. Wikipedia: V listopadu 2016 věřitelský výbor rozhodl o uzavření dolu Paskov k 31. březnu 2017 kvůli ztrátě téměř 400 milionů korun za půlrok. ()

Fíma

Úvod, kde se partička dokumentaristů dohaduje, že se jim na tu šachtu fakt nechce, je úplně k pláči. Proč? Částečně to vypadalo jako domácí video z exkurze na šachtu. Ještě navíc dost špatné domácí video. Odhlédnu-li od exkurze pod zem tvořily zbytek filmu rozhovory s horníky prokládané útržky zpravodajství ČT. Nevím proč, ale u těch rozhovorů jsem měl dojem, že otázky klade úplný pitomec (režijní záměr?) a i ti horníci se občas tvářili, že si myslí naprosto totéž. Otázky typu: "To vy jako vážně lezete pod zem?" nebo: "Vy opravdu nechcete přijít o práci?" křičely do světa něco o myšlenkovém světě tvůrců nikoliv o myšlenkovém světě horníků. Celkově bych dokument považoval spíš za hezkou sondu do duše přitroublého dokumentaristy, než za dokument o atmosféře kolem dolu Paskov. Informační hodnotu má jen exkurze do dolu a údaje o tom, kdy byl který důl zrušen. To je za 52 minut pěkně málo. ()