Velbloudí dostihy

(TV film)
  • USA Camels That Race

Ocitneme se na okraji pouště Šarkija v Ománu, kde před 6 000 lety velbloud poprvé zdomácněl. Vznikl tak svazek člověka a zvířete, který trvá dodnes. V šedesátých letech dvacátého století prošel celý arabský svět radikální proměnou a dosud pevné postavení velbloudů se otřáslo v základech. Objevení ropy přineslo bleskové a nepředstavitelné bohatství. Peníze znamenaly příchod nových technologií, převažujícím dopravním prostředkem se stal automobil. Tradiční obraz arabského světa s jezdcem na velbloudovi tak odvál čas. Pokud měla tato zvířata přežít, muselo se něco stát. Odpověď přišla v podobě velbloudích dostihů, díky nimž mohou tito ještě nedávno vyhynutím ohrožení savci udělat ze svých majitelů milionáře. Tři z takových velbloudů budou našimi průvodci po svém zvláštním světě. (oficiální text distributora)

misstake

Zajímavé téma, které ale, jak se ukáže nevystačí ani na 50 minut a po chvilce začne docela nudit. Velbloudí dostihy měly být spíš zasazeny jako několikaminutová kapitola do nějakého jiného dokumentu o Arabském světě. Aspoň ale už vím, co to tam pořád na té Al-Jazeeře dávají. ()

Jezinka.Jezinka

Omán se během života posledních dvou generací radikálně proměnil, pokrok nezastavíš, takže došlo k rozvoji školství, průmyslu, zdravotnictví a samozřejmě, v souvislosti s celkovou změnou života, i ke změně vztahu nejzásadnějšího člověk - velbloud. Naštěstí beduíni našli způsob, jak svůj vztah k velbloudům transformovat tak, aby mohli koexistovat i v realitě, která se od reality jejich praotců liší jako černá kuchyně od sklokeramické varné desky. U prvního velblouda, který nebyl vítězem a stal se obědem, jsem měla chuť film vypnout, ale uznávám, že pro ucelený obraz a objektivitu, ani velbloudí příběhy nemohou končit všechny dobře. A tak doufám, že velbloudí mládě Galja - Drahocenná, jejíž narození je ve filmu ukázáno, je dneska favoritkou velbloudích dostihů. ()

Sakulnikov

Ano jsem zaujatý pro velbloudy, přesto pěkný dokument. I když je škoda, že to ukazuje jen ty milé a nenásilné chovatele. Nějak nemám důvěru, že se jedná o zcela běžnou charakteristiku. Jen jsem při sledování dostal zase chuť na velbloudinu, taková velbloudí játra po alexandrijsku ... ()