Na sever od slunce (festivalový název)

• Norsko

Nordfor sola

• slovenský

Na sever od Slnka

(festivalový název)

North of the Sun

Dokumentární / Dobrodružný / Sportovní

Norsko, 2012, 46 min

v pohode dokumentik o tom ako sa dvaja nadsenci vyberaju na sever Norska aby tam v random zalive prezili zimu,pekne po trampsky. Maju nielen vytuzene vlny, ale aj stastie ze sa im nic nestalo. S inzinierskymi skusenostami si postavili pribytok z vyplaveneho dreva, cely den si uzivaju surfovanie v ladovej vode, nicnerobenie a zbieranie a triedenie vyplavenych odpadkov z plaze. Asi to bude tym ze su severania a su celkovo zvynuti na zimu, ja na ich mieste tam uz mam postaveny zamrznuty hrobcek. vidno ze chalani su do surfovania zarati ked sa rozhodli pre take nehostinne prostredie a este pocas polarnej zimy. nuz, ale ako vidime, da sa to.(7.6.2014)

Z čeho jdou udělat kamna? Na co se hodí Pet lahve a spoustu jiných odpadků.....ne, ještě teď to nemůžu rozdýchat. Já nevím jestli mám těm klukům závidět jejich nadšení pro (mimo jiné) očistu malého kousku pláže a nebo je mít za dobrodružné šílence. Byla mně snad větší zima než jim, když jsem je viděla surfovat v ledovém moři a nebo sjíždět hory atd. Ale rozhodně jsem nesdílela jejich nadšení pro mrkvový koláč. Svojí hloubku měli i jejich závěrečná slova, když seděli nahoře a dívali se na moře s útesem "Můžeme se dívat na všechno a nebo také na nic".......vynikající dokument, který má do sebe rozhodně daleko víc než jen to dobrodrůžo.(4.8.2015)

Obdiv patří jak Jornovi, tak Ingemu, protože do tohoto se odhodlat... kolik lidí to asi už někdy napadlo- kolik z nich to dotáhlo do konce? Skvělá práce- 3 tuny odpadků, které byly z úchvatné pláže na severu od slunce odvezeny pryč sice nejsou mnoho, když si člověk představí, kolik jich na naší zemi ještě zbývá- ale přece, oba pánové se zasloužili o život mnoha ptáků a mořských tvorů, kterým by se tímto odpadem zanesli žaludky a zemřeli by. Ty "poklady", co moře někdy vyplaví! Ono se řekne: "Jedna spadlá láhev, to už se nezblázní..." aha, kolik je na této planetě lidí? Dokument se mi líbil, záběry byly úchvatné, chlapci stateční a zima mi byla, jen když jsem se na film dívala. Viděno 6. 3. 2013 v kině Světozor- Jeden svět 2013.(6.3.2013)

• gonga

Tak nevím, kluci byli jakože eko, všechno prý táhli na zádech v batohu, ale nakonec s sebou měli asi tunu věci včetně paraglide a snowboardů, jídlo si brali v supermarketu (nevím, je v Norsku zvykem vzít si vše, co najdete prošlé, bez placení?) a nakonec, ačkoliv kluci jezdí eko na olej, což až tak moc eko taky není, přiletí naprosto neeko helikoptéra a odveze asi 3 tuny odpadu, který na pláži bude za půlku roku znovu. Čili, jak zde někdo zmiňoval, jak je zde pěkně ukázáno, že každý může udělat kousek smysluplné práce, tak já to tam fakt nevidím. Prostý fejk, pseudodokument, vylhaný od začátku do konce. Ale některé záběry fajn.(5.4.2016)

Tak tihle sympoši se mi dostali pod kůži hned od začátku jejich šíleného projektu. Až se znovu narodím, chtěla bych přijít taky s nějakým originálním projektem a hlavně zažít to co oni. Dokument u kterého jsem se cítila šťastně stejně jako ti dva kluci. Jednoznačně ***** za kameru, nápad a samotné kluky, kteří do toho šli.(18.9.2014)

• - Tvůrci odmítli sdělit, kde se jejich pláž nachází s tím, že každý si musí najít svou vlastní pláž. (Skokan44)

• - Záběry, které nebyly točeny rukou ani jednoho z hlavních představitelů, vznikaly většinou přičiněným sourozenců jednoho z tvůrců, který je přijel navštívit. (Skokan44)

• - Film byl natočen na fotoaparátu Canon 5D a obohacen o snímky z kamery GoPro. (Dragoni)