Na sever od slunce (festivalový název)

• norský

North of the Sun

Dokumentární / Dobrodružný / Sportovní

Norsko, 2012, 46 min

Anne Bergseng

Surfy, moře, příroda a moře odpadků. Dva nadšení norští borci se rozhodnou strávit několik měsíců na Severu své země a užít si nezávazný surfing, pobyt na čerstvém vzduchu a v nedotčené přírodě. Oprava. Až na jednu věc je vše nedotčené. Je to pobřeží plné odpadků. Po každém přílivu něco doplave. Borci to dávají. Kromě surfingu přišli také sbírat odpadky. Pěkný odvaz, asi tak 4 tuny odpadků a hodně surfu a bydlení a stavění srubu. Na to, že borci jsou sami na pobřeží a sami natáčí, tak kamera taky opravdu dobrá.(21.1.2014)

Tak já pevně doufám, že nikdo nevěří tomu, že celých 9 měsíců přežili na vlastní pěst... A hláška "vzali jsme si s sebou jen jednu rezavou pilu a hřebíky... Kurva kolik prken jedna rezavá pila dokáže přefiknout? Rozhodně nevěřím pravdivosti toho jejich dobrodružství, ale jako dokument to špatný nebylo, to rozhodně ne (i díky té krátké stopáži jsem neusnul).(29.11.2015)

239. Má první divácká zkušenost s filmem z festivalové řady Jeden svět, velmi svěží, poutavý dokument, který nás dokáže snadno podnítit i k velmi překvapivým úvahám a zamyšlení, ano, bez pochyb jde o ojedinělý, originální experiment, ale i o hazardní počin ohrožující zdraví i život obou mladíků, snaha odpovědět na otázku po smyslu takového počínání se může pro nás stát tím hlavním podnětem k přemýšlení, ani pro ně dva samotné není jednoznačná odpověď snadná, i oni si jí často, v konfrontaci s neočekávaně obtížnou realitou pokládají, právě smysl všeho počínání procházel po celý čas velmi pozoruhodným vývojem, stejně tak jako se vyvíjeli pod vlivem nových, nezvyklých podmínek a situací oni dva, jejich snaha přizpůsobit se, přežít a zároveň si i přes překážky udržet možnost věnovat se svým oblíbeným aktivitám, je nejvíce lidsky posunula a pro nás ostatní může být silným povzbuzením, i když se nestaneme jejich následovníky.(19.12.2014)

Pokiaľ by sa toto rozhodol niekto spraviť na Slovensku, v najlepšom prípade ho vyhľadá len sociálka, dvaja nórsky mladíci si však povedali, že idú do toho. Takmer na rok sa usadiť niekde na opustenej pláži na severe krajiny, postaviť si provizórnu chatrč, surfovať v chladných vodách, ale hlavne začať okolie čistiť od odpadkov. Skvelý nápad, skvele zrealizovaný, dobre sa počúvajúci, nie len plný pubertálnychch kecov, ale priamo aj činov. Snaha sa cení.(18.10.2019)

Parádní dokument o dvojici kluků, kteří strávili zimu na opuštěné norské pláži, na které sesbírali 3 tuny odpadků a surfovali. Nádherné záběry téměř panenské přírody, surfování a lyžování a hor divokých jako na Zélandu. Dokument byl také vtipný, zajímavý a jistě i velmi přínosný. Kluci si postavili parádní domeček z Hobitína, celou zimu měli naprostou volnost, náramně si užívali a vyčistili kus planety. Naprosto fascinující dokument. Norská příroda je neskutečná a ta pláž byla senzační. Jen je škoda, že neukázali, jestli se tam další rok vrátili, docela by mě zajímalo, co bylo dál. Takovou svobodu chci mít, z těch záběrů opravdu sálá neuvěřitelná pohoda, i když z části šlo o vážnou věc. 100%.(31.1.2014)

• - Záběry, které nebyly točeny rukou ani jednoho z hlavních představitelů, vznikaly většinou přičiněným sourozenců jednoho z tvůrců, který je přijel navštívit. (Skokan44)

• - Tvůrci odmítli sdělit, kde se jejich pláž nachází s tím, že každý si musí najít svou vlastní pláž. (Skokan44)

• - Film byl natočen na fotoaparátu Canon 5D a obohacen o snímky z kamery GoPro. (Dragoni)