Experiment

všechny plakáty
Československo, 1969

Režie:

Václav Hapl

Experiment vznikl jako tzv. výcvikový snímek v produkci Československého armádního filmu. Dokumentovaný pokus spočívá v tom, že dvěma důstojnickým štábům jsou při cvičení svěřeny stejné úkoly, ovšem členové jednoho z nich předem užijí LSD. Lékaři sledují vliv drogy na fyziologii a psychologii vojáků a hodnotí jejich schopnost soustředění. Na závěr pak proběhne diskuze. (Ony)

Radko

Film som videl pred niekoľkými rokmi na festivale dokumentov v Jihlave. Utkvela mi z neho v pamäti najmä premena strnulých zelenogumáckych mozgov - kadejakých dôstojnických šarží po požití LSD na chásku uvoľnených šarvancov. Z prísne gumených xichtov sa razom stala skupinka rozosmiatych baviacich sa chlapov. Mimochodom oficiálne kontrolované experimenty s užívaním LSD boli v tom čase v Československej socialistickej republike pomerne intenzívne. V ktoromsi antikvariáte som raz aj videl lekársku knihu, kde boli tieto sedenia veľmi podrobne popísané aj s účinkami a pocitmi, s možnými terapeutickými účinkami aj rizikami. Jedným z dobrovoľných účastníkov bol aj spisovateľ Jan Křesadlo. V knihe "Sprievodca inteligentného laika džungľou súčasnej psychológie a psychiatrie" uvádza, ako v intoxikovanom stave nakreslil zopár obrázkov, čo sa údajne stalo impulzom k nápadu podávať halucinogén skupine výtvarníkov, ktorí by cielene kreslili svoje pocity. ()