Baahubali: The Beginning

• Indie బాహుబలి (více)

První díl velkolepé ságy o mocném indickém království Mahishmati. Tomu vládne tvrdou rukou neohrožený válečník Bhallaladeva (Rana Daggubati). Na hlavním nádvoří dlouhá léta vězní v okovech Devasenu (Anushka Shetty), sesazenou bývalou královnu, kterou se její věrní přívrženci marně snaží osvobodit. Ve stejný čas u řeky pod vysokým vodopádem žije chlapec jménem Shiva, který roste v silného a odvážného muže (Prabhas). Celý život upírá oči k vodopádu a touží zjistit, co je nad ním, protože nikdo z jeho rodu na tuto otázku nedokáže odpovědět. Zatím se mu ale nikdy nepodařilo vyšplhat proti proudu vody až nahoru. Když mu z vodopádu k nohám spadne tajemná dřevěná maska, je odhodlán konečně vylézt nahoru a naplnit svůj osud... (Dont)

Mr.Lordi

Ač jsem čekal průšvih, byl jsem velmi mile překvapen. Pominu-li některé místa, která ve mě vzbuzovala smích ale ne z hlediska vtipnosti ale spíš "co to sakra je" - některé aspekty indické kultury mi zrovna moc nesedly - a někdy do očí bijící kaskadérské kousky, tak filmu v podstatě nic nechybí. Příběh je trochu slabší - stěžejní je cesta za spravedlností, akční a bojové scény pěkně vyvedené, i když místy nadnesené. Celkově z toho cítím takového Indického Hérakla. 75% ()

Pythonator

Indové se zase předvedli. Nečekaně epická podívaná. Bitvy jsou přímo monumentální. Jen ty filmové efekty místy za Hollywoodem značně pokulhávají - to mi však prožitek z podívané nijak nepokazilo. Hlavní hrdina je takový ten typický borec, který si dává k snídani Chucka Norrise, takže bez problémů zvládne všechno a porazí všechny, až je to místy hodně úsměvné. Na začátku filmu vyleze v neskutečně epicky natočené scéně po nekonečně vysoké hoře proti vodopádům a hraje u toho kouzelná indická hrdinská hudba. Hudba je celkově velmi silnou stránkou celého filmu a texty písní jsou zde dokonce několikrát použity pro přímé vyprávění děje, takže otitulkované písně jsou pro film téměř nezbytností, pokud neumíte Hindi. Typická indická úchylka vsunovat do filmu debilní hudební čísla s tanečky je bohužel i tady a radši bych to vystřihal, i když pro zasmání to není špatné - je zde v podstatě násilně vsunuto několik videoklipů jako vystřižených z indické MTV a dokonce i scény typu: postříkej si kočandu vodou, ať je víc sexy a hot. Co se týče té kočandy, tak to je fakt neskutečný kus baby. Tuto výpravnou fantasy podívanou lze doporučit každému, kdo snese tu délku a občasné sračkoidní scény. Indové vážně nemají soudnost a dokáží do jinak skvělého filmu vprdnout hromadu šokujících odpadních scén, ale i tak jsem se bavil. Největší šok z jejich nezvyklého pojetí filmařiny dostanete, když to vypadá, že film po nějakých dvou hodinách končí a pak se tam začne vyprávět, jak to bylo s hrdinovým tatíkem. Rázem tu máme skoro hodinový flashback, který působí jako další film. Bahubali tak vlastně obsahuje dva filmy. Největší šok jsem však dostal na konci. Po těžce zvratové hlášce přišel konec filmu a já čučel jak puk, že to přece nemůže být ještě konec. Pak se naštěstí ukázal nápis, že Bahubali se vrátí s druhou částí a já se přiznám, že se docela těším, jak ta kravina dopadne. Je to prostě epos se vším všudy. ()

TOPmoovie

dej , casova linia a postavy zmatocne, proste to nepochopite. ale to je iba 10% minus. inak je to obrovsky vypravne, umelecke pompezne, tolko originalnych vizualov neuvidis ani ked si pozries vsetky hollywood filmy naraz. fantasticke. zasnem. ()

mullerad

Nádherný bollywood epos s prekrásnymi efektmi. Vizuálne dokonale prevedené, hodne odlišné od našej kultúry, ale kto mal rád staré grécke povesti a príbehy hrdinov, ten si bude slinky utierať. ()

coulismoulis

Jako celek je Baahubali bezpochyby milnik v mnoha smerech - jako film pro cely tvurci stab, jako kasovni a spolecensky trhak napric vsemi indickymi kinematografiemi a snad i jako jakysi (aspon docasny) jednotici prvek pro celou Indii (v dobe, kdy zdarne pracuje na tom, aby se vnitrne rozdelovala, kde muze). A ani zvenci neni tezke pochopit proc je to takova udalost. Rajamouli nenatocil nikdy lepsi a velkolepejsi film, Prabhas, Anushka, Ramyakrishna (a zbytek castu) nehrali nikdy zajimavejsi a bigger-than-life postavy. Ale nejakou stastnou nahodou se nejedna jen o bombasticky trhak, ale o opravdu propracovany pribeh, postavy diky vybornym hereckym vykonum a (na Indii ne moc obvykle) pevne reziserske vizi opravdu ozivaji a jejich pohnutky a osudy jsou to, co posouva dej kupredu a dela ho zajimavym (samozrejme spolu s archetypalnim ramovanim, ktere je ale do nich vsazeno o poznani citliveji a organicteji nez treba v nedavnem RRR). Kdyz se k tomu prida krasna hudba a na mistni pomery zdarila CGI, je vysledek tentokrat opravdu hodny chvaly, ktera se casto ne zcela zaslouzene snasi na kazdy vetsi film. Zaroven je dobre si pripomenput, ze nejde o dokonale dilo (jako by takove existovalo;) - tempo a charakter 1. a 2. dilu nejsou uplne synchronni, predel byl sice udelan na logickem miste v deji, ale 2. dil je o poznani semknutejsi a nabity vnitrni dynamikou, ktera byla v 1. seznamovacim dile trochu upozadena. (Zato ma ale 1. dil hezci songy;) Celkovy dojem take trochu kazi nektere wtf momenty jako je non-con makeover Avantiky a celkove nevyuziti teto postavy v dalsim deji a fakt, ze najezdnici utocici na Mahishmati jsou nejen stereotypne barbarsti, ale i o nekolik stupnu pleti tmavsi nez nasi vybeleni hrdinove, presne podle osvedceneho receptu napric indickymi filmovymi prumysly. Jako svym zpusobem osobita odpoved na zapadni fantasy filmy jde vsak o dilo opravdu ohromujici. ()

Muffino

Hulk, Conan, Plaváček, Tarzan, Herkules, Princ Egyptský nebo Království nebeské v jednom, ale to je úplně jedno, protože toto je ta správná pohádka pro dospělé. Pokud neznáte indickou filmografii, odmyslete si přehnané triky podobně, jako přehlížíte létající mnichy na lanech u té čínské a nechte se unášet vizuální, příběhovou a hudební stránkou. Věřím, že tam najdete i nápady, které jste dosud neviděli. Tohle je prostě spektákl jak má být a to po celou stopáž. Nerozmýšlejte a jděte do toho. Třeba i proto, že M M Kreem je hudební génius. ()

Tomulka

Zkušenosti s Indickými filmy nemám, ale asi to nebude můj šálek kávy. Koukal jsem na to jen kvůli bitvě a i ta mi ve finále zhořkla naprosto přestřelenými scénami. celý film jsem byl schopen skouknout jen ve velké rychlosti, protože mi to celé příšlo dosti přitažené za vlasy. ()

maestrum

Indický akční film. Co k tomu dodat ? Kdo zná, buď se mu zdaleka vyhne, nebo nezná a zkusí. Ovšem potom bude čumět jak vyoraná myš, nebo to znechuceně vypne. Pro bližší vysvětlení: hlavní hrdina, který vypadá jak cikán od kolotočů z 80.tých let (rozuměj: jeho kadeřník přestal sledovat módní trendy za komančů), vybavený "mužným" knírem, sebevědomím a především silou, proti které je i Hercules seschlá nudle. Uzvedne mnohatunovou sochu, skáče desítky metrů a nepřátele kosí po desítkách. Když má dobrou náladu, nebo je po akci, tak si s chutí střihne taneček, do toho si zapěje a všichni jsou šťastní jako blechy. Tohle dílo se zároveň pyšní titulem nejdražší indický film. Cgi jsou krásná, téměř nepoznatelná (většinou statická, nebo málo se hýbající) až po úsměvná, kdy si říkáte "co to kua je ?" A to stejné si budete říkat celý film...co to kua je ? ()

Gharr

Na tento film se můžete podívat dvěma způsoby. Buď v pohodlí na gauči u televize, nebo připoutaný ve vlhkém sklepě při výslechu jistou nejmenovanou tajnou službou. Hádejte, pří kterém způsobu sledování vydržíte do konce, zůstanete při smyslech a nebudou porušena vaše občanská práva. ()

Gagin

Těžkej podprůměr s pár světlými momenty - bitva (začátek bitvy, pak se to znovu přehoupne na něco jako komedii kde máte jen vytřeštěné oči z toho jak tam ty lidi lítaj jak kuželky), ale ty protivníci jsou dobrý hnusáci, za to by se nemusel stydět ani Šílený Max. Čekal jsem víc teda... ()

dj_p_j

Niekto ma rad buchty bez cukru, niekto trochu pocukrene a iny poriadne. Ak na ne ale toho cukru nasypete pol kila, neda sa to zrat. Filozofia bollywoodskych "blockbusterov" (u mna skor shitbusterov) je cim viac cukru tym lepsie. Ako sa hovori - iny kraj iny mrav, ale popri tomto vyzeraju hollywoodske polostupidne trhaky ako filmy pre intelektualov. Uz prva scena pri vodopade napovedala, ze to bude uplne mimo misu toho, co je moj mozog schopny "kulturne akceptovat" a reziser dokazal nacaty trend vo vsetkych smeroch uspesne stupnovat az do uplnej nepozeratelnosti. Rozmyslam ci sa v Indii udeluju Boscary za najpreexponovanejsi vyraz, najnerealistickejsiu scenu alebo najnarcistickejsiu postavu. To, co sa este da zniest v japonskej mange, posobi so zivymi hercami prinajlepsom (tragi)komicky. Viem si ale celkom dobre predstavit, ze takyto film by bol hitom u nasho ciganskeho etnika a v kinach by to vyzeralo ako kedysi davno na "indiankach". U mna jedna hviezdicka - miestami som sa na tom aspon dobre zasmial (aj ked reziserov zamer bo evidentne iny). ()

Actias

Dívala jsem se spíše ze zvědavosti a po shlédnutí jsem nevěděla, co si o filmu vlastně myslet. A nevím to ani teď: Nad humorem a doslovností mnoha scén se můžete blahosklonně usmívat, abyste následně zjistili, že se vlastně docela dobře bavíte. Velkorysá výprava, sympatické postavy a styl vyprávění a humoru, který mi není vlastní. Nakonec nic mi tam není vlastní. Ale je to kouzelné. ()

metfor

Příjemný spektákl. Ale zůstane mi záhadou, jak se do poměrně tenké rukojeti palcátu mohlo vlézt tolik metrů bytelnýho řetězu. ()

Stingray

Tohle je úplně epic! To musíte vidět! “Férovku” s buvolem, plavání mezi neonkama, “svlíkací” souboj , surfování na lavině!! , spoustu tančení , zpěvu a neuvěřitelně přestřelenejch ( ovšem naprosto epicky natočenejch ) rubaček!! a mraky dalších neuvěřitelnejch věcí!! Už se těšim na dvojku! A bonus je angličtina jak ze slovníku!😀 K dostání na Netflixu!😀 ()