Skutečnější než realita (festivalový název)

• Česko

Beeban Kidron

Neil Harvey

Jimmy Wales

David Charap

Tak takhle opravdu ne. Původně jsem měl v úmyslu tomu napálit mnohem horší hodnocení, ale to by bylo dost nefér vůči odborníkům, kteří mluvili v intermezzech mezi jednotlivými příběhy a z nichž většina dokázala použít tolik nutný nadhled a vědeckou objektivitu, či dovedla svůj komentář udržet v mezích příspěvku k tématu a ne jej vydávat za obecnou pravdu. Jenže jakmile autorka přijde s nějakým "odstrašujícím" příběhem, křivka uvědomělé a objektivní výpovědní hodnoty spadne někam do mínusu. Hned v prvním bloku se například dozvíme, že porno demoralizuje mládež a ta pak není schopna normální lásky - řečeno ústy dvou teenagerů, kteří nakonec hluboce zpitují svědomí, že jsou na sledování porna závislí, což kompletně ničí jejich schopnost navazovat vztahy (neříkejte mi, že tohle byly autentické výpovědi). Oni totiž lidé před příchodem internetu viděli nahou ženu/muže až o svatební noci a zásadně nikdy nemasturbovali, víte? A takhle to jde v podstatě celý film - zapomíná se, že ten velký zlý internet, zosobněný zlověstnými podmořskými kabely a děsivými zvuky, ony problémy netvoří, on je především umocňuje, zvýrazňuje jejich projevy a hlavně se díky němu o těchhle problémech dozvídáme a proto si myslíme (nebo spíš, autorka filmu si to očividně myslí), že všechny nesnáze současnosti bychom vyřešili, kdybychom všechny tyhle internety zakázali :-) Obrovské dva nedostatky filmu: jednak prvoplánové předestírání "úchylnosti" postmoderní mládeže (ten pohled na přírodu se zpívajícími ptáčky mě opravdu dostal a při závěrečné scéně s mobily jsem si musel zkontrolovat, jestli se nedívám na nějaký Goebbelsův antisemitský film), a druhak už hůře odhalitelné, ale neustále přítomné svalování odpovědnosti za nedostatečnou výchovu nové generace, kterou přitom nese ta generace starší, na moderní technologie. Jasně, internet společnost hodně mění a mnohdy kvůli němu vyvstávají (staro)nové problémy, ale tak tomu bylo v době rozšíření knihtisku taky a stejně jako ten, ani internet nezrušíte :-) Ale dobře, to bych po lidech asi chtěl moc. Úplně by stačilo, aby snímek nevyzníval jako účelová propaganda a šel víc po příčinách, víc srovnával a víc se zamýšlel. Takhle to sice šokovou terapií přiměje rodiče, aby tématu věnovali víc pozornosti, ale pokud k tomu nedostanou další informace (jako třeba docela pěknou diskusi s Lenkou Eckertovou z NCBI, která proběhla po promítání v rámci festivalu Jeden svět), můžou následky způsobit více škody než užitku. A hlavně vám to nesežere žádnej z těch, co se v generaci internetu narodili. Mimochodem, opravdu vám přijde divné, že na setkání se slavným vlogerem přijde tolik fanoušků a někteří se s ním chtějí za každou cenu vyfotit/natočit/nevímco? Viděli jste za posledních třicet let koncert nějaké slavné kapely? I mně to přijde úsměvné, ale nijak specificky výjimečné :-)(13.3.2014)

Dva odrostlejší puberťáci hltaj porno a chtěj mít stejný rajdy v reálu (ale ouha, pozor, hloupí nejsou, dojde i na pokus o sebereflexi); další slečna v jejich věku nechce přijít o mobil, neb jí je vším (ouha, a je ochotna pro jeho záchranu ledasčeho); mladého nadějného studentíka vyhoděj z Harvardu (nebo odkudže), páč víc mastí gamesky, než šprtá, a jářku je v tom až po uši; no a dalšímu týnejdžrovi ten skajping napomůže se realizovat ve své čtyřprocentní orientaci. A do toho všeho jedni rodiče, jejichž synek se stal obětí kyberšikany a psychicky to nezvládl. Mezičlánky vytváří osvětová projížďka kabeláží světového internetu a komentáře odborníků / aktivistů (plus jediného maníka, konkrétně z herní branže, který byl zřejmě ochoten se exploatovat). Vcelku evidentně cílová skupina rodiče ve věku 30-50 let ("digitální imigranti"), či maximálně pro školní projekce (ty nudnější). Informačně maximálně průměr, filmově televizní osvěta, která neurazí, ale ani nenadchne (aktvivizační potenciál taky slabší).(9.3.2014)