Přesnost: Měření všech věcí

(TV seriál)
  • Česko Dlouhé, tvrdé, horké: Historie měření (více)
Dokumentární
Velká Británie, 2013, 3x60 min

Dějiny měření jsou stejně dlouhé jako samotná historie lidstva. Moderátorem tohoto trojdílného seriálu je oxfordský matematik Marcus du Sautoy, kterého naši stálé diváci mohou znát už ze seriálu představujícího matematiku jako královnu věd. Profesor i tentokrát podniká výlet do minulosti, aby demonstroval, jak vývoj měření a vážení dospěl k oněm sedmi mezinárodním jednotkám, které se dnes používají. Přitom provádí staré i nové experimenty a vypráví zajímavé a vtipné příběhy... (TV Spektrum)

Amper01

Naprosto fenomenální a poučný dokument. Škoda, že ho vidím až po cca 6ti letech od vzniku, protože mnohé se už asi zase posunulo o kus dál... - - - 1.díl DÉLKA A ČAS - - - 2.díl HMOTNOST - - - 3.díl SVĚTLO, TEPLO, ELEKTŘINA ()

xpaja

Téma dokumentu je opravdu netradiční, o to je však zajímavější. Bez možnosti měřit různé veličiny není možné posunout vědecký pokrok směrem dopředu a to je často opomíjený fakt. A až díky tomuto dokumentu jsme si uvědomil, jak krátkou dobu lidstvo umí změřit něco víc, než jen délku, hmotnost a čas. Dávám --- == 90 % == --- . ()

honajz

Přišlo mi to trochu nepřehledné a zdlouhavé, i když jistě je zajímavá historie současných měřicích etalonů. Ale zkrátka chvílemi pro mne zmatené, i když nabízené údaje jsou jistě velmi zajímavé. ()

Petike

Tieto dokumentárne minisérie od BBC na rôzne témy spojené s fyzikou, chémiou a biológiou sú skrátka skvelé. Dobrých dokumentov o histórii výskumu a štandardizácie mier a meracích zariadení ktovieako veľa nie je, takže tento seriálik veľmi kvalitne pomáha vyplniť danú medzeru. Naozaj som si ho užil. ()

Xaeroo

Skvělé doplnění informací o základních jednotkách, kde se vzali, jakýmy problémy se museli revolucionáři brodit, v celku základní informace , které nám na základce neřekli, navíc pěkně chronologicky za sebou např. od kýble s vodou po nejpřesnější atomové hodiny, nebo od kusu klacku po měření vlnové délky světla, skvělý dokument, zejména v informační hodnotě. 95% ()