KLDR 2012 - Krátká exkurze do totality

Dokumentární

Česko, 2012, 84 min

Je to film, ve kterém hraju, tudíž objektivně nemohu hodnotit jinak!!(4.3.2019)

Beriem to ako amatérsky dokument, proste z výletu, plný takých informácií, ktoré vám ani mnohé profesionálne dokumenty nedávajú, aj so zlou kvalitou zvuku, s častým strihom, či sťažovaním sa na subjektívne problémy, no skvelo výpovedným o KĽDR. Vnímanie krajiny cudzincami, či domácimi, problémy, čiastočne dobré stránky, no najmä tie zlé, to z toho podľa mňa vyčítate sami ako sa vraví. Človek sa nad tou krajinou nestačí čudovať, mnohé mi tu však chýbalo, preto ani toto nepovažujem za extra dobré dielo.(20.2.2014)

Takže asi takto - približne 50 minút je o KLDR a 35 minút je o Číne. Na časť o KLDR sa pozeralo lepšie, lebo bola komplexnejšia a zaujala ma. Posledných asi 30 minút prechádzali čínske historicke stavby a ku koncu ma to dosť nudilo a čakal som na koniec. Od počiatku je mizerny komentár a miestami ani nebolo rozumieť čo komentuje. Ta pani čo to komentovala bola trošku arogantná, akoby prišla z pupku sveta. Snaď chcela určovať úroveň a spokojnosť obyvatelov od výšky HDP, čo je nezmysel. U nás je podstatne vyžšie HDP ako v KLDR, ale kolko putuje do vrecka zahraničných zamestnávatelov a ešte aj tie daňove prázdniny. V KLDR maju hromadu pamätníkov na kórejsku vojnu a Kimovcov, ale to neznamená, že su trafeni. U nás je zase v každom zapadákove vyčačkaný kostol s drahými sochami a nezpočet miestnych chudákov bez práce či domova. Ešte ku tomu HDP. Ta štatistika na kolkatom miete je KLDR v HDP je len odhad vycucaný z prsta. Žiadne údaje k tomu neexistujú, proste nič oficiálne len domnenky. Každopádne je hromada krajín ako Somálsko, Sirra Leone, Mongolsko, Rwanda, Niger, atď., kde viac ako polovička ľudí nema prácu a chodi bosá, nemaju prístup k pitnej vode a pritom sú to bohaté krajiny na nerastné suroviny a ešte som nevidel ani jeden dokument o ních. Prečo? Lebo na ních si západne mocnosti buduju životnú úroveň! Prečo nie je tolko dokumentov o Kongu a v TV novinách som nepočul ani zmienku? Lebo je tam občianská vojna a amíci+EU ích zásobuju zbraňami za nerastné bohatstvo. Samozrejme média o tom pomlčia. 10 milionov obetí za 20 rokov nie je dosť na reportáž v TV? Pri tom o KLDR každu chvíľu niečo melu, aj keď si údajny diktátor Kim uprdne. Niekto ma enormný záujem, aby sa dookola omielalo o KLDR kadečo, aj to čo nie je pravda. Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou! Ako čítam po nete a počúvam názory, už to bolo omielané minimálne tisickrát.(4.2.2015)