Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Animovaný
  • Dokumentární

Recenze (1 055)

plakát

Origin (2023) 

Pozor, není to hraný film s dějem (i když se tak zpočátku snaží tvářit). Ani bych tomu neříkal dokument, je to spíš PŘEDNÁŠKA. Přednáška o rasismu vůči černochům v USA, hledající paralely s pronásledováním Židů za nacismu a s utlačováním nejnižší kasty v Indii. I když samozřejmě téměř všichni lidé souhlasí, že rasismus je špatný, způsob, jakým to podává tento film, tomu dělá medvědí službu. Křečovitý didaktismus, patos kapající až na podlahu a přepísknutá délka způsobí, že to skoro nikdo nedokouká do konce. Já ano, ale jen z filmověvědních důvodů (jisté kruhy se tento film snažily protlačit na Oscary, zůstalo naštěstí jen u tlačení).

plakát

Jagna (2023) 

Ten film je triumf vizuální estetiky ve filmu. Až do konce mě nepřestalo bavit kochat se, jak film vypadá, všímat si jednotlivých tahů štětcem na postavách i v pozadí, a jak se vše mezi jednotlivými políčky proměňuje. O to víc zamrzí, že tvůrci nevrhli svoji energii na něco zajímavějšího než na adaptaci polské povinné školní četby.

plakát

Oscar 2024 (2024) (pořad) 

MOGA - Make Oscars Great Again se letos konečně splnilo. Nejen že byl letošní ročník co se týče filmů nejvydařenější co pamatuju (kromě Maestro), ale vesměs i vítězové mě potěšili. Samozřejmě bych byl nejraději, aby vyhráli Chudáčci, ale na to jsou holt příliš kontroverzní. Za vítězství Emmy Stone jsem fakt rád, zvítězil nejlepší výkon a ne politika. Stejně tak Chlapec a volavka a zvuk pro Zónu zájmu. Samotné předávání pěkně odsýpalo (pravda viděl jsem až ráno verzi bez reklam a písně jsem přeskakoval), vtipům Jimmyho Kimmela jsem se několikrát zasmál a z předávajících nejvíc potěšila Dvojčata:) Tahle laťka se bude těžko překonávat.

plakát

31. Český lev - Ceny České filmové a televizní akademie za rok 2023 (2024) (pořad) 

Předávání bylo zvládnuto asi nejlépe za poslední dobu. Docela to odsýpalo, žádné trapné komické scénky, úvodní noir koláž se povedla, a Eben je prostě vtipný profík. Nápad s kouřem pobavil, byť moc nefungoval (pomyslel jsem si, že lepší by bylo propadlo, a Eben mi četl myšlenky a na konci to řekl nahlas). Nejhorší tak byl křečovitý projev Kaščejevové, kterou musel z pódia vyhánět režisér (i když by se dalo s obsahem souhlasit, dalo se to říct i ve třech krátkých větách). Výsledky: po úplně tragických nominacích  (paběrkování #annyismissing a TondySlávky, a naopak 15 nominací pro průměrné Bratry) začali sošky získávat vesměs akceptovatelní vítězové, takže jsem začal doufat, že Bratři půjdou domů s prázdnou, a pak bác ho - cena za Nejlepší film. Takže nejlepším filmem je film, který nemá ani nejlepší režii, ani nejlepší scénář, ani nejlepší herecké výkony, ani nejlepší kameru, ani nejlepší střih, ani nejlepší zvuk, ani nejlepší hudbu, ani nejlepší kostýmy, ani nejlepší scénografii..."akademici", potlesk!

plakát

Její tělo (2023) 

Život Andrey Absolonové byl krátký a plný osobních tragédií, ale i tak je obdivuhodné, kolik toho za život dokázala (mnohonásobně víc než většina uživatelů zde). Díky tomu, o jak vděčný životní příběh jde, je tento film zábavné sledovat, i když z filmařského hlediska není ničím výjimečným. Všichni herci i "herci" jsou skvěle vybraní a podávají výborné výkony. Nejlepší na filmu ale nejsou scény z pornoprůmyslu, ale scény rozpačitých rodinných setkání v druhé půlce filmu, při kterých by se trapnost dala krájet (to je pochvala). Škoda, že film nemá víc nominací na Lvy, a hlavně za plakát by si zasloužil vyhrát. Výtky: ve filmu není vůbec vysvětleno, jak ke zranění došlo. Prostě skočí do vody, dopadne úplně normálně jako vždy a pak střih, leží v krunýři v nemocnici. A za druhé, film má trochu odfláklou výpravu. Andrea má v roce 1996 v pokojíčku plakát Moby - Porcelain, kterážto skladba vyšla v roce 1999, a hlavně ve scénách zaměstnání v supermarketu je tento plný současného zboží z roku 202x (evidentně se jim nechtělo piplat s dobovými obaly, tak šli točit do skutečného supermarketu..).

plakát

Ježek Sonic (2020) 

Kinematografie sonických atrakcí.

plakát

Kosmonaut z Čech (2024) 

Narozdíl od jiných uživatelů jsem četl knihu, takže můj komentář je erudovanější než jiné:)_____Výsledné hodnocení je průměrné, ale když uvážíte, že to vlastně není sci-fi (nejvíc sci-fi je představa, že by Česká republika vyslala do vesmíru loď s lidskou posádkou), ale festivalové intelektuální podobenství, takový Terrence Malick ve vesmíru s pavoukem, které bylo předhozeno nepřipravenému plebsu s předplatným Netflixu a očekávajícímu Star Wars se Sandlerem, je výsledných 57% ještě dobrých. Je vidět, že si s tím Netflix nevěděl moc rady, zveřejnil to až po několika letech od dotočení (točeno v ČR ve stejnou dobu jako Gray Man, který měl premiéru v červenci 2022) a všechny nejlepší záběry dal do traileru.____Proč tedy i já hodnotím průměrně? Nejprve odbočka ke knize: Kniha je taky průměrná a ne moc záživná. Kdyby ji Kalfař napsal v češtině, v USA by jistě nevyšla a žádný film by nebyl. Samozřejmě to taky není sci-fi. To, co uvidíte ve filmu, je ale jen půlka knihy. Druhá půlka jsou rozsáhlé flashbacky sahající až do Jakubova dětství. Taky je v knize spousta banálních zajímavostí o Česku a české historii (je vidět, že byla psána hlavně pro americké Američany)._____ A co z toho zbylo ve filmu? Skoro nic. Leccos naznačovalo vypuštění slova Bohemia z názvu, ale nejen to, ve filmu zbylo z Česka jen toto: 1) české nápisy v lodi, vlajka na skafandru a poletující pytlík Bonparů 2) slova CzechConnect, Bomba, Ferda 3) jméno Procházka, které nikdo z herců neumí vyslovit (nechápu, když už byli ve štábu Češi, proč se nikdo neozval a neopravil je). Flashbacky zabírající půlku knihy jsou zde zredukovány na větu "Můj otec byl donašeč pro stranu". Je otázka, proč se vlastně film točil v Česku, když tu žádné pořádné záběry na Česko nejsou a 75% filmu se odehrává v lodi a 24% v jiném interiéru. Sandler i Mulliganová působí unaveným dojmem, a role Mulliganové je dost mlčenlivá (10 vět max.). Nejlepší na filmu je tak Paul Dano jako Hanuš a hezky dojemný konec. Tenhle film asi Českou republiku neproslaví, škoda.

plakát

Gottwald (1986) (seriál) 

90% stopáže z celkových více než 8 hodin se skládá z toho, že pánové v oblecích sedí u stolů a povídají si, přičemž následující slova se v hovorech vyskytují častěji než je běžný průměr: "komunista", "reakcionář", "národní", "fronta" a "Kléma". Měl jsem to puštěné jako rozhlasovou kulisu k práci, skutečně není nutné sledovat i obraz. Ke slyšení na YouTube. P.S.: Gottwald v podání Štěpničky je zde vykreslován jako švarný štramák (dnes by se řeklo sexsymbol). Jedna hvězdička je za občasný nechtěný humor.

plakát

Světloplachost (2023) 

Bohužel, jako už tolikrát, je zajímavý námět zabit nekoukatelným zpracováním. Lidé žijící těžký život v bombardovaném městě by si zasloužili film, který uvidí co nejvíce lidí, ale tady většina nedokouká ani úvodní šestiminutový statický (a ve výsledku úplně zbytečný) záběr na ulici s poničeným kioskem. Pak se to sice zlepší, ale už je pozdě. Navíc je film i poněkud schizofrenní v tom, čím chce být. Na dokument je tu málo hodnotných dokumentárních záběrů, působí dojmem, že štáb v metru někam náhodně postavil kameru, natočil, co se zrovna dělo, a pak ji poponesl o kus dál. A na dětský film je tu naopak dokumentárních záběrů moc (dětem to nepouštějte, utečou, nebo jedině před spaním místo vývaru z makovic).

plakát

Sborovna (2023) 

Výborné drama o tom, jak vyeskaluje jeden nepříjemný případ na škole a jak to nejvíc odnese mladá učitelka, která přitom nic špatného neudělala. Realistický film, něco takového se může stát i na vaší škole. Film bohužel není uspokojivě zakončen, prostě skončí v jednom okamžiku a jak to celé dopadlo, se už nedozvíme. Nominaci na Oscara mu přeju, ale ze stejného žánru tam byly lepší filmy s lepším koncem (Blažiny lekce).