Hradčany

Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2013, 26 min

Režie:

Jan Látal

V malé vsi jménem Hradčany probíhají prezidentské volby. Ve stejný čas autor v místních rodinách rozvěšuje na zdi portréty prezidentů. V rámci hry tak rozpoutává diskusi nad důležitostí politických i místních elit. Mají vůbec právo na to sdílet naše soukromí? Vedle Tomáše Garrigua Masaryka i Václava Havla se tak během voleb objevuje na zdech i Miloš Zeman, jehož zvolení je pro obyvatele Hradčan nadějí ve světě, kterému přestávají rozumět. Dokument byl vysílán v rámci koprodukčního cyklu CELNICE spolu se slovenským autorským dokumentem (Z.Piussi) na stejné téma (Krize autorit) - bylo by ideální kdyby se mohly oba filmy promítat na festivalu v rámci jedné projekce. (Cena Pavla Kouteckého)

Radko

Jan Látal koncept predkladania série fotiek politika ľuďom a zaznamenávania ich reakcií na vybrané podobizne použil aj pri filme Paroubkové (2011). Z nápadu vyťažil čo sa dalo. Aspoň sa tak zdalo. Ale kdeže. Použil ho teda opakovane i tu. Akurát, že to už nebol vtip. Len opakovaný vtip. A ten vtipom byť prestáva. Preto to celé ostalo na úrovni jednorazovo zapamätataľnej, nepríliš záživnej reportáže, vysielanej v rámci predĺžených (povolebných) televíznych novín. A zhruba tak, ako novinové správy sa to udržalo v mysli - tak tri-štyri dni. ()