Pornografický vztah

• Francie Une liaison pornographique (více)

Jeden muž, jedna žena, jedna erotická představa. Muž a žena se rozhodnou tuto představu sdílet. Zpočátku jednou. Pak víckrát. Záludně se rodí vztah. Sex už není tím jediným, co je spojuje. Pomilují se. Rodí se cit. Jde o pornografický vztah. (oficiální text distributora)

cross

Autorům tohoto filmu se podařilo něco neobvyklého - natočili pravou love story. A natočili ji s netradičním počátkem, mrazivým zakončením a emotivním průběhem. Nic z toho by však nedokázali bez famózních hereckých výkonů ústřední dvojice... Pornografický vztah zahřeje na duši, lehce pobaví a nakonec může i dojmout - s klidným svědomím tak můžu říct, že se pravděpodobně jedná o nejzajímavější a nejobjektivnější milostný příběh, který jsem v posledních letech viděl... Jediné, co bych asi trošičku pozměnil, byla nepříliš výrazná, ale zároveň vcelku dobrá, hudební složka - radši bych však slyšel něco ve stylu ultra-melodické (a ultra-smutné) Kaczmarekovi Unfaithful. ()

selfesteem

Už je tomu dávno, kdy jsem se rozhodla někdy v odpoledních hodinách zajít sama do kina na Národní třídě na film s všeslibujícím názvem "Pornografický vztah". Přemýšlela jsem, kolik bude asi v sále lidí a jestli se nebudu moc stydět. Ovšem již druhý dloooouuuhatááánský záběr na zavřené dveře pokoje v hodinovém hotelu mi tak trochu naznačil, že u tohoto filmu se před nikým stydět nemusím. Jedná se o nevšední zpracování filmu, kdy pomocí probíhaného interview s mužem a ženou, kteří měli v úmyslu uskutečnit své sexuální fantazie s osobou, která jim zůstane cizí, a ke které si nikdy nechtěli vybudovat žádný vztah, divák pomalu poznává jejich pohnutky, skryté myšlenky a nakonec i city. Nikdo totiž nejsme jen strojem, který by mechanicky, byť velmi vzrušen tím nevšedním zážitkem, jen vykonával tuto překrásnou činnost, aniž bychom zakázali sobě samotnému prožít a cítit i něco jiného a hlubšího, než jen to vzrušení. Ať do této výzvy šli oba s jakýmkoli úmyslem, vymklo se jim to z rukou (díky bohu!!!). Bavilo mě pozorovat jejich rozpaky, jejich odhodlání, pocit štěstí, ale i zklamání a bezmoci, bavilo mě být přítomna jejich debatám, přihlížet vývoji jejich vztahu, jejich postupnému odkrývání jejich osobností a hlavně jejich následné proměně. To vše za přítomnosti občas svádivé a občas dojemné hudby, která film příjemně dokreslovala a navíc, není erotičtější cizí řeči na světě, než je francouzština ( po češtině, pochopitelně :). Film jsem pak měla možnost shlédnout ještě jednou ve filmovém klubu na ČT2, a protože jsem si jej duchapřítomně nahrála, moc ráda se k němu čas od času vrátím. Vřele doporučuji. ()

Tomislav

Pohled na lidskou komunikaci trochu jinak. Režisér Fonteyne v průběhu celého filmu balancuje na hranici mezi vyřčeným a nevyřčeným. Ať už se jedná o utajování důvodu, proč si hlavní hrdinka vlastně podala inzerát či o závěrečnou hru nevyslovených domněnek a dohadů. Pornografický vztah určitě stojí za shlédnutí (pokud nečekáte pornografii). ()

Dont

Už jsem Pornografický vztah viděl před pár lety, ale stejně jako tehdy jsem si ho vychutnal i podruhé. Pro mě je tohle ten nejlepší důkaz, že k natočení zajímavého, neotřelého a přitom velice kvalitního filmu stačí dva dobří herci a inteligentní scénář. Na minimálním prostoru a bez vysokých nákladů vznikl pohodový film, který má pro mne úžasné kouzlo a krásu. I když je téma intimního vztahu přes internet asi pro většinu z nás cizí, je to příběh jak ze života, uvěřitelný, zdánlivě obyčejný, ale opravdový, syrový, bez umělého patosu, bez příkras. Hodně k tomu přispívají civilní projevy obou hereckých protagonistů. Sedla mi i forma vyprávění, kdy je vztah hodnocen s odstupem času a divák je seznamován s pohnutkami hlavních postav prostřednictvím jejich vzpomínek a dojmů, které se často navzájem rozcházejí. Není to o sexu nebo erotice, je to o neporozumění, strachu z odmítnutí a neschopnosti otevřeně komunikovat nebo vyjádřit své pocity v některých situacích. ()

adriane9

Mám ráda filmy, co se vymykají těm dnešním a tohle je ten správný příklad. Čistý snímek s kopou dialogů a přemýšlení to já fakt můžu a dokonce rozumím i tomu snadnému zamilování se.. Bohužel není jediná pasáž z filmu, která by se mi vryla do paměti a nepochybně na tenhle kousek za pár týdnu zapomenu. ()

Časové pásmo bylo změněno