Red Amnesia

ScarPoul

Posledných dvadsať minút nielenže perfektne a hlavne logicky uzatvára hlavnú dejovú líniu, ale je to zároveň dvadsať minút dramaticky vyšperkovaných a významovo bohatých. Film sa síce tvári ako moderný príbeh o starých ľuďoch v skazenom meste, ale nakoniec sa to otočí na ďalší film, ktorého ústrednou myšlienkou je dianie okolo kultúrnej revolúcie a ďalšieho smutného príbehu, ktorý sa v tom období stal. Také to povestné minulosť každého raz dobehne. Páči sa mi ako sa Wang nebojí byť civilný a zároveň vo filme prevláda akýsi nadprirodzený prvok( chvíľu som si naozaj myslel, že sa jedná o ducha). Do toho sa nebojí zhmotnovať predstavy alebo mŕtveho manžela, ktorý len sedí na stoličke a počúva osamotenú vdovu, ktorá si pripadá pre svoju rodinu zbytočná. Finále je potom neskutočne uspokojivé. Inteligentný scenár a perfektný výkon Zhong Lu. Myslím si, že ak Čínsky film niečo ukazuje - tak je to schopnosť vysporiadať sa s traumami minulosti autorsky vyspelým a príbehovo zaujímavým dielom. A v zásade je jedno či sa jedná o literatúru alebo film. Toto rozhodne stojí za pozretie. ()