poster

Srbský právník (festivalový název)

 • Serbian Lawyer, The

Dokumentární / Životopisný / Historický

Velká Británie / Německo / Srbsko a Černá Hora / Slovinsko / Nizozemsko / Bosna a Hercegovina, 2014, 92 min

Scénář:

Aleksandar Nikolic
 • Stegman
  *****

  Dokument, který svojí dramatičností může směle konkurovat hraným snímkům. A díky tomu, že se dokument soustředí na přemýšlivého protagonistu, tu zazní naprosto přirozeným způsobem spoustu podnětných myšlenek, přičemž mnohé další se přímo nabízejí, např.: SPOILER: Máme právo se podivovat nad černobílým uvažováním Balkánců, když i naše média situaci zkreslují tak, aby nám byl jasný viník a oběť? Skončí nekonečná spirála odplat a vzájemného obviňování díky verdiktům nadnárodních institucí, anebo je potřeba, aby si na svoje viny přišli Balkánci sami? A jsou toho schopni? Přece jen... nebýt tlaku EU na Srbsko, došlo by ke Karadžićově zatčení?(25.3.2015)

 • Patches1984
  ***

  Téma zajímavé, ale výsledný dokument na můj vkus takový nemastný neslaný. Možná je to tím, že snímek se skutečně zaměřuje čistě na Marka a o Karadžičovi a válce se tak dozvídáme spíše zprostředkovaně, z druhé ruky. A protože Marko sám se snaží nemít vyhraněný názor a raději jen dělat svou práci, ani dokument nemá názor. Což je pěkné z hlediska objektivity, ale slabší, když dojde na to, aby zaujal. A vzhledem k tomu, že ani informačně není o moc bohatější, než co jsem už o balkánském konfliktu věděl, tak jsem byl z projekce trochu zklamán. Mnohem zajímavější byla následná diskuse se srbským vyučujícím z FSS MU. 6/10(24.4.2015)

 • Baldrick
  ****

  Zajímavý příspěvek k tématu rozpadu Jugoslávie. Demagogie euroamerických médií versus naprostá neschopnost (neochota) Radovana Karadžićove k sebereflexi (škoda, že obojí jen lehce načrtnuté místo více rozvedené). Ale především cesta mladého právníka k poznání, které by neškodilo mnoha jiným.(10.3.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace