Sonita (festivalový název)

• Německo

Sonita

• Německo

Sonita - Was ist ein Mädchen wert?

Dokumentární

Německo / Švýcarsko / Írán, 2015, 91 min (Alternativní: 55 min)

Moritz Denis

Jsme vtaženi do každodenního života sympatické íránské slečny bojující s kulturními omezeními své země.(17.2.2018)

Působivé. Snímek je velmi silný, ale přitom ne brutální, je hezky koukatelný. Člověk si leccos uvědomí. Jednak jak se věci mají různě ve světě, ale taky vás to pěkně nakopne a inspiruje ke splnění vašich vlastních snů. Aspoň po zbytek dne určitě. Tož nebudu se tu dále traktat, mrkněte se na to, stojí to za to.(6.4.2016)

Skvěle podchycený a hlavně ve správný moment započatý příběh afghánské bojovnice za práva žen. Silný film, který se nebojí řešit osobní dramata nejen svých hrdinů ale i tvůrců. Sonita nebyla líčena jako nekompromisně kladná postava, v některých scénách působila až nesnesitelně, arogantně a sobecky - to by člověk u dokumentu bezprizorním porušování lidksých práv nečekal.(26.3.2016)

Stret hlúposti s otvorenou mysľou a túžbou byť voľný ako vták. Stret stredovekých tradícií pretrvavajúcich dodnes s vidinou lepšieho života za hranicami štátu ktorý pre mladé ženy s troškou IQ pôsobí ako skľúčujúca klietka, väzenie. Život a osud ženy na predaj za peniaze. Výmenné obchody, plodenie detí za vidinou zisku ... a do toho 18 ročné dievča túžiace oslobiť sa, rozvíjať sa, učiť sa ... ŽIŤ.Veľmí silný dokument. Úžasná osoba sledovaná kamerou na skoro jej každom kroku, jej neľahký životný údel a kliatba narodenia sa v Afganistáne. Ani toto všetko jej nezabránilo v tom ísť si za svojím nemyslitelným snom v arabských krajinách. https://www.youtube.com/watch?v=n65w1DU8cGU(21.4.2017)

Působivé. Hlavně když si uvědomíme kolik žen na celém světe bojuje za svobodu jako Sonita. Zároveň si myslím, že snímek je přeceňován. Dokument a Sonitu jsem měl možnost vidět osobně na festivalu v Německu. Po projekci byla debata s tvůrci a zdálo se, že né vše co říkala, sedělo se snímkem. Například v dokumetu je řečeno, že Sonita nerozumí Aj textům. V současné době však studuje druhým rokem školu v Utahu. Každopádně snímek rozhodně stojí za vidění.(30.8.2016)