Keltové: krev, železo a oběti

Vzpoura královny Boudicy (E03)

(epizoda)
Velká Británie, 2015, 59 min

Scénář:

Alexander Emmert

Hudba:

Andy Hopkins

Alice Roberts (průvodce), Neil Oliver (průvodce), Mike Loades

Po Caesarově vítězství nad Vercingetorigem roku 52 přes naším letopočtem skončila keltská nadvláda na evropském kontinentu. Pouze za Lamanšským průlivem mohli Keltové nadále žít svobodně a v souladu se svými dávnými tradicemi. Archeologické nálezy přinášejí svědectví o zručnosti jejich řemeslníků a také o jejich rituálech, které se mohou zdát bezohledné a kruté. Když se však Římané chystali dobýt poslední území pod keltskou nadvládou, byl zdejší způsob života v ohrožení. Vzpurné keltské kmeny sjednotila a do jejich čela se postavila vdova po králi Icenů, Boudica. (Česká televize)

sportovec

Největším přínosem tohoto dokudramatu je celostný pohled na keltský svět od Malé Ázie až do Velké Británie. Duchovní svět tohoto etnika na pomezí totemismu a polyteismu odpovídající pokročilé vojenské demokracii naznačuje velkou členitost keltské společnosti a její postupný přechod k otrokářské civilizaci. Neméně inspirativní jsou důkladná zobrazení archeologických vykopávek a demonstrace ukázek vyspělých řemesel pozdního laténu. ()