Cesta do hlubin mozku

• Česko Mozek (více)
USA / Velká Británie, 2015, 6x50 min

Vydejte se spolu s tvůrci do hlubin lidského mozku. Poznejte jeho tajemství i způsob fungování... (TV Prima)

FeriusParfax

Co je skutečnost? Sakra! To mám ale štěstí a super doporučení na úžasné dokumenty. Úplně jsem to hltala. Moderátor by tedy mohl být trošičku sympatičtější, ale asi si na něj časem zvyknu. Co se týče obsahu tak je nabombený k prasknutí těžko uchopitelnými myšlenkami, které jsou ale dobře podané a vysvětlené. Moc se mi tu líbí praxe a experimenty, které vám skládají váš celkový obraz toho, jak vidíte a jak dobře si zapamatujete tento dokument. Nejednou jsem říkala příteli, že bych si s ním chtěla na chvíli vyměnit mozek, abych mohla chápat a vidět to, jak svět chápe a vidí on. Nebo třeba když moje kolegyně miluje lékořici. Říkala jsem jí, jak bych si to chtěla vyměnit a cítit tu chuť pro mě hnusné lékořice. Přitom ona se nad tou ohavnou chutí rozplývá. Kolikrát mě už i napadlo, jestli z 8 miliard lidí na planetě je možné, že se najdou 2 lidé, kteří vnímají svět okolo úplně stejně. Ale stejně jako jsou jedinečné otisky prstů, tak bude jedinečné i toto. Opravdu super dokument a mozek mě nepřestane NIKDY fascinovat. Jak je to sakra všechno možný a vymyšlený? Nikomu ani nevadí, že má ještě tolik potenciálu a nevyužívá ho, protože to, co vidíte a vnímáte vám jednoduše k přežití a životu stačí… Stejně tak je super, jak si dokáže nahradit nefungující téměř cokoliv… Nevidíš? Lépe a citlivěji uslyšíš. Nemáš ruce? Poradím si i s nohami… No těším se na další zajímavosti a popřemýšlením nad tímto donekonečna dokonalým strojem. Jaké by to bylo, kdybychom používali 100 % mozkové kapacity? Co nás dělá kým jsme?  Neméně zajímavý díl napěchovaný zase velkou spoustou informací. Tentokrát se jde o trošku více do hloubky a všechno vám v mozku pěkně zacvakne a spojí se souvislosti. Opět převládají experimenty a ukázky z praxe. Moc se mi nepozdával experiment s výkladní skříní. Hodně záleží na vlastnostech daného člověka. Pro mě by to byla pomalá smrt. Už na Hlavase v Brně, když už tudy musím nedej bože projít, tak mi srdce málem vylétne z hrudi. A to už nějakou dobu nemám náct. Ale to je jen drobný detail na jinak skvělém obohacujícím dokumentu. Za zmínku stojí i to, jak si každý, vč. nás pamatuje vzpomínky a jak se rozvíjí neurony u dětí. Kdo nás ovládá - díl u kterého se najednou cítíte jako trubky a prázdné schránky. Zkrátka takové loutky našich mozků. Skoro si bez nás vystačí sám. Opět spousta zajímavých pokusů, které podporují a vysvětlují zmíněná tvrzení. Nejvíc se mi líbil popis činností, co všechno a za jak krátkou dobu dokáže mozek všechno vyčíslit, aby udělal i sebemenší pohyb. Jak se rozhodujeme - na tuto epizodu jsem se hodně těšila. Doufala jsem, že se dozvím spoustu informací, co jak funguje. Mám totiž s rozhodováním obrovské problémy. Bohužel mě to trošku zklamalo. Asi jsem čekala trošku víc. Nic to ovšem nemění na tom, že se jedná opět o zajímavou epizodu, která na sebe hodně tématy navazuje. Dostanete se od rozhodování, důsledky rozhodnutí, sílu vůle. Asi by mohla být tato epizoda vysvětlena více odborně a podrobně. Proč se vzájemně potřebujeme - jako introvert jsem byla velmi zvědavá, co mi nesympatický pán poví a jak mě poučí, že je to mezi davem lidí super. Velmi mile mě tento díl překvapil, protože se této myšlence vůbec nevěnoval. Věnoval se tomu, jak se vzájemně ovlivňujeme. Experimenty v tomto díle byly hodně zajímavé. Nejvíc se mi líbil experiment s dětmi ve školce. Ten byl fakt super a hodně mi připomněl film Die Welle. Nechybělo ani nastínění důvodů pro masové genocidy a poblouznění. Vše samozřejmě z biologického hlediska. Už se těším, co přinese poslední díl. Kým budeme - tak tohle bylo hustý. Jsem jen zvědavá, kdy se toho všeho dosáhne. A určitě se časem dosáhne i něco víc. Moc bych si přála u toho být všechno pozorovat. Bojím se ale, že to bude v daleké budoucnosti. Celkově byl dokument naprosto fascinující a hrozně mě bavil a hlavně jsem se dozvěděla obrovskou spoustu zajímavých informací. Doporučuji přečíst recenzi od Frajer42. () (méně) (více)

bobstock

Pro lidi, kteří se fascinují neuronovou sítí již nějakou dobu spadá toto představení pana Eaglemana do šedého průměru, pro ostatní může dokument zapůsobit jeho bezprostředností a polopatě vysvětlovanými zajímavostmi v oblastech, o kterých jste jen občas přemýšleli, když už máme vědomí. Tady se klade stále otázka pro mne. Patří evolučně pouze našemu vlastnímu tělu, či je to cizí zdroj, který mozek pouze filtruje a projektuje, aby měl Vesmír samotný či architekt význam a smysl? :) 80% ()

jizvoun

Ačkoliv se přiznávám, že i při sebevětším zapojení svého mozku jsem některým věcem stejně neporozuměl, jedná se o parádní dokument. Dost zajímavě a především i pro laiky slušně lidsky vysvětluje některé aspekty, kterým bych nikdy nijak neporozuměl a pravděpodobně se o ně ani nezajímal. Moc hezky zpracované. ()

Arsenal83

Čo je vlastne skutočnosť? Čokoľvek, čo nám povie náš mozog. Krásne povedané a vysvetlené. Vedecký dokument so všetkým čo má byť. Nemusí osloviť každého roľníka, ale zaujme stopercentne každého, ktorí chcú aspoň trochu niečo vedieť. Ako funguje náš mozog, prečo sme takí, akí sme (je to duša?). Prečo sú všetky zvieratá tak rýchlo pripravené na život a my sme tak dlho deťmi? Najlepšia časť je časť 4 - Ako sa rozhodujeme? Je jasné, že o mozgu ako takom vieme málo a mnoho sú aj dohady, no vedecký prínos tvorcov tohto programu je nesporný. ()

Amper01

Opravdu zajímavý dokument. Kdo pozorně vnímá a chápe, přiučí se něco o sobě i o lidech ve svém okolí. Pak ale náhle přijde zvrat - v posledním, šestém díle, začne opravdu blábolit a popírat i věci, které řekl dříve. Kdo by chtěl žít nekonečně? Já třeba určitě ne. S tím souvisí praktické zamyšlení - už teď je 7mld lidí na zemi až moc. Pakliže lidé nebudou ubývat, ale přibývat ano - co bydlení, strava, voda...? A nakonec - pokud by lidi dál udržovali naživu virtuálně, místo v tělech, pak stačí jeden schopný zlomyslný hacker a je po nich. Nebo naopak - oni sami by mohli ovládnout i elektronickou síť a v háji by bylo biologické lidstvo. Prostě - někteří lidé už neví, kdy s pokusy přestat. ()