Noc s leguánem

• USA The Night of the Iguana

Muž a žena. Láska a touha. Pád a vykoupení. V jedné jediné noci se vše setká. Na odlehlém mexickém pobřeží. Kněz ve středních letech se snaží uspořádat svůj zničený život a dát jej znovu dohromady. A tři ženy - smyslná majitelka hotelu, éterická umělkyně a žhavá puberťačka - jej mohou zachránit. Nebo naprosto zničit. Vynikající výkony herců Richarda Burtona, Avay Gardenerové a Deborah Kerrové pod vedením legendárního režiséra Johna Hustona skvěle přenesly uznávanou divadelní hru Tennesseeho Williamse na filmové plátno. Noc s leguánem - to jsou protichůdné vášně a překvapující vtip, rozpor mezi sny a hořkosladkou skutečností. Film získal oscarové ocenění za výpravu a v dalších tech kategoriích byl nominován. (oficiální text distributora)

r007

Ať přemýšlím jak přemýšlím, film jako celek prostě nedrží dohromady. Některé scény jsou úžasné, jiné hluché. Příběh je zajímavý, ale myslím, že celý film tak trochu stojí a padá na Richardovi. Podle mě předvádí lepší výkon jako opilý než jako střízlivý. Scenérie jsou nádherné, ale i když malířka se svým dědečkem má své kouzlo, jako by patřila do jiného filmu. Nevím, je to asi jeden z filmú, které hlodá zub času. ()

Aug

Noc s leguánem je vynikající adaptace divadelní hry Tennesseeho Williamse. “Váš problém je nejstarší na světě – je to potřeba věřit v něco, v někoho – věřit v ledaco, v ledaskoho… věřit v něco,” říká hlavní postavě, ztroskotavšímu kazateli Larry Shannonovi, Hannah Jelkesová. “Když žijete jako já ve fantazijní sféře a konat musíte ve sféře realistické, když vás straší, když se zjeví vaše strašidlo…,” tvrdí Shannon... Proč v někoho, něco věřit? Co si počít se strašidly naší fantazie? O milosrdenství, o soucitu. O tom všem pojednává tento plnokrevný film obsahující to nejlepší z klasické americké dramatiky, stejně jako špičkové herecké výkony ... ()

JARDAHONDA

Noc s Leguánem, kterou podle slavné divadelní hry Tennesseeho Williamse natočil legendární režisér John Huston s vynikajícím hereckým obsazením v čele s Richardem Burtonem, Avou Gardner a Deborah Kerr, pulzuje protichůdnými vášněmi a překvapivým nádechem vědoucího humoru. Film, který získal Oscara a na tři další byl nominován, zkoumá temnou noc jedné mužské duše a osvětluje rozdíl mezi sny a hořkosladkou kapitulací před realitou.. ()