Stalingrad (TV seriál)

Dokumentární / Historický

Francie, 2014, 3x52 min

Pascale Lamche
  • TOPmoovie

no komentar hlavne , ten zensky, posobil ze je to prednes nejakej romantickej rozpravky. vascina zabero bola tych zinscenovanych, minimum real z bojov. nemate v skutku pocit ze by to boli cisto archivy zo stalingradu. takze posobi to cele dobre pre divakov , ktori danej teme vobec nerozumeju alebo tie informaciu prijimaju prvy krat.(1.1.2017)

Famózní dokument v HD rozlišení. Dozvěděl jsem se hodně věcí, o kterých jsem neměl vůbec tušení. Tato velká bitva vstoupila právem do dějin. Nikdy neodpustím učiteli dějepisu, že v 8.třídě proletěl téma 2.světové války za jednu hodinu, za to by si zasloužil strávit alespoň jeden den ve Stalingradu roku 1942!(10.12.2016)

Maximálne pútavý, prepracovaný, emóciami nabitý a moderný dokument, ktorý detailne mapuje kompletný vývoj a priebeh legendárnej bitky o Stalingrad. Všetky tri epizódy som dal z chuti na jedno pozretie a takmer som ani nežmurkol. Skutočne komplexný fimový a informačný zážitok, ktorý poteší ako skalných fanúšikov vojnových dokumentov, tak aj absolútnych laikov. Francúzi znovu ukázali, že v dokumentoch sú majstrami. 95 %!!(13.10.2018)

Bitka o Stalingrad, Stalinove mesto, sa stalo pre oboch diktátorov, Hitlera a Stalina, miestom osobnej prestíže. Pre Hitlera to bola kontrola nad riekou Volgou, ktorá bola dopravnou tepnou Sovietskeho zväzu a vstupnou bránou k veľkému ropnému a hospodárskemu bohatstvu. Pre Stalina, ak by padol Stalingrad, víťazstvo nacistov by bolo už nepochybné a znamenalo by to katastrofu pre východ ale aj západ.Nemci Stalingrad nedobyli, aj keď bolo obsadené ústredie mesta a takmer na 90% už bolo v rukách nacistov.Ale 62. armáda pod velením generála Čujkovova, značne oslabená aj naďalej existovala, ako bojaschopný celok a ku kapitulácii nedošlo. Tak sa nemôže považovať Stalingrad za dobytý.A tak Žukov pripravil operáciu Urán. 9. novembra začala sovietska protiofenzíva. Do útoku vyrazilo pol milióna sovietskych mužov a rozdrtili rumunské jednotky. Operácia Uran pokračovala a Červená armáda obkľúčila nemecké jednotky. 31. januára 1943 všetko skončilo a veliteľ 6. armády poľný maršal Friedrich Paulus kapituloval a s ním celá nemecká bojová skupina. Bitka o Stalingrad bola jednou z najväčších a najkrvavejších bitiek 2. svetovej vojny. Sovieti sú ospevovaní ako víťazí a Nemci ju považujú za jednu z najväčších nemeckých tragédii. Dokument radím medzi najkvalitnejšie bez zbytočnej propagandy.Je obdivuhodná objektivita jeho podania. Škoda, že sa viac nezaoberal historickými udalosťami a v závere sa utiahol k zbytočnému pátosu. (1. diel Ani krok späť, 2. diel Za Volgou nie je zem, 3. diel V znamení Uránu)(17.1.2017)

Dokonale zpracovaný dokument, kde slova nestačí, kde jen mrazí v zádech a člověk je rád, že žije tady a nemá snad žádný důvod si na něco ztěžovat. Mnoho informací bylo pro mě nových a zajímavých a tak i přes otřesnost skutečných filmových záběrů jsem ráda, že podobné dokumenty existují i kdyby to mělo být pro další generace, které, žel, tohle téma moc nezajímá. Závěrečný díl byl nejsilnější, kdy už nebylo vojsko z dospělých jedinců a rukovali už i mladí kluci, kteří sotva vyšli ze školních vrat.(16.12.2016)