poster

Stalingrad (TV seriál)

 • Francie

  Stalingrad

Dokumentární / Historický

Francie, 2014, 3x52 min

Režie:

Pascale Lamche
 • tahit
  *****

  Zajímavý pohled na válečné události, ne jak to bylo kdysi dávno, když se chodilo na povinné filmy o Rudé armádě. Nejsilnější stránkou celého trilogie je autentičnost filmových záběrů. A opravdu! Německá 6. armáda dostala důkladně na frak od Rudé armády. Není snad třeba dodávat, že dokument nikomu nestraní, pouze předkládá historická fakta.(28.11.2018)

 • IXOXI
  ****

  Dokument pojednávající o skutečném pekle na zemi pro všechny zúčastněné. Vzhledem k opakujícím se záběrům a chvílím hrajícím na city jednu hvězdičku srážím. Také mě trochu mrzí, že není zřejmě co jsou dobové záběry, co jsou poválečné rekonstrukce a co nové záběry. Jako dokument „nezápadního“ typu doporučuji pro vyváženější pohled k ostatním dokumentům.(7.5.2018)

 • Volodimir2
  *****

  Bitka o Stalingrad, Stalinove mesto, sa stalo pre oboch diktátorov, Hitlera a Stalina, miestom osobnej prestíže. Pre Hitlera to bola kontrola nad riekou Volgou, ktorá bola dopravnou tepnou Sovietskeho zväzu a vstupnou bránou k veľkému ropnému a hospodárskemu bohatstvu. Pre Stalina, ak by padol Stalingrad, víťazstvo nacistov by bolo už nepochybné a znamenalo by to katastrofu pre východ ale aj západ.Nemci Stalingrad nedobyli, aj keď bolo obsadené ústredie mesta a takmer na 90% už bolo v rukách nacistov.Ale 62. armáda pod velením generála Čujkovova, značne oslabená aj naďalej existovala, ako bojaschopný celok a ku kapitulácii nedošlo. Tak sa nemôže považovať Stalingrad za dobytý.A tak Žukov pripravil operáciu Urán. 9. novembra začala sovietska protiofenzíva. Do útoku vyrazilo pol milióna sovietskych mužov a rozdrtili rumunské jednotky. Operácia Uran pokračovala a Červená armáda obkľúčila nemecké jednotky. 31. januára 1943 všetko skončilo a veliteľ 6. armády poľný maršal Friedrich Paulus kapituloval a s ním celá nemecká bojová skupina. Bitka o Stalingrad bola jednou z najväčších a najkrvavejších bitiek 2. svetovej vojny. Sovieti sú ospevovaní ako víťazí a Nemci ju považujú za jednu z najväčších nemeckých tragédii. Dokument radím medzi najkvalitnejšie bez zbytočnej propagandy.Je obdivuhodná objektivita jeho podania. Škoda, že sa viac nezaoberal historickými udalosťami a v závere sa utiahol k zbytočnému pátosu. (1. diel Ani krok späť, 2. diel Za Volgou nie je zem, 3. diel V znamení Uránu)(17.1.2017)

 • dawe787
  *****

  Famózní dokument v HD rozlišení. Dozvěděl jsem se hodně věcí, o kterých jsem neměl vůbec tušení. Tato velká bitva vstoupila právem do dějin. Nikdy neodpustím učiteli dějepisu, že v 8.třídě proletěl téma 2.světové války za jednu hodinu, za to by si zasloužil strávit alespoň jeden den ve Stalingradu roku 1942!(10.12.2016)

 • cheyene
  *****

  Vynikající dokument, který přináší celou řadu úžasných autentických záběrů, čímž zvyšuje svoji už tak dosti vysokou kvalitu. Z doprovodného komentáře (tradičně skvěle zvolené české hlasy) běhá spolu s originálním filmovým materiálem divákovi mráz po zádech a uvědomuje si, jak dobře se aktuálně máme, byť současný svět není prost problémů a některé z nich zavání pořádným průšvihem. I tak si ale oddechneme, že můžeme v klidu vyjít na ulici a nehrozí nám, že okamžitě koupíme kulku, roztrhá nás granát, výbuch bomby svržené z letadla, atd. Myslím, že každý, kdo u tohoto (ale i jiných, podobně kvalitních) dokumentu vydrží, musí vzdát hold statečnému sovětskému lidu, který toho tolik vytrpěl, stejně jako všem hrdinům, kteří položili život za mír, a to na všech frontách druhé světové války, neupřednostňujíc žádný národ. Umírali, abychom my žili svobodni.(6.3.2019)